Küreselleşmenin sendikal özgürlüklere dünya ve Türkiye açısından yansımaları
The reflecetion of globalism on trade union freedom in respect of world and Turkey
  1. Tez No: 207572
  2. Yazar: RESUL ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç dört bölümden oluşmaktadır birinci bölümde sendikal örgütlenmenin Avrupa'da ki gelişim seyri İkinci bölümde Türkiye deki gelişim seyri incelenmiştir. Üçüncü bölümde küreselleşme kavramı ve yeni dünya dengeleri ile son bölümde sendikal özgürlüklerin zayıflama nedenleri üzerinde durulacaktır. İnsanlık tarihi, KöleEfendi'den İşçiPatron ilişkisinetemelde bir insanın diğeri üzerindeki hakimiyeti ilişkisi yok edilmemeksizin ? yüzyıllarca süren amansız mücadeleler sonucunda çok önemli noktalarda bir takım değişikliklerle günümüze ulaşmıştır. Feodal düzenin yaşam tarzından, küçük ölçekli el sanatlarıyla ve evde yapılan imalatlardan özelliklede buhar makinesinin icadı ve ardından makineleşmeyle büyük ölçekli imalatlara ve çok sayıda işçinin çalıştığı fabrikalardaki seri imalatlara geçişi ifade eden sanayi Devrimi ile birlikte insanlığın yaşamı derinden etkilenmiştir. Büyük coğrafi keşifleri yaparak keşfedilen yerleri sömürgeleştirilen Fransız Devrimini ve etkilerini yaşayan, ardından büyük buluşların yapıldığı, Sermaye birikiminin yoğunlaştığı Batı Avrupa ülkeleri bu sürece öncülük etmişler ardından sanayileşme sürecini tamamlayan Kanada, ABD, Japonya gibi ülkelerde de ortaya dev işçi kitleleri çıkmıştır. İşçi sınıfının ortaya çıkmasıyla işçiyi ve emeği kutsal gören ve başını Karl Marks'ın çektiği ve adına Marksizm denilen düşünce akımı tüm dünyayı derinden etkileyerek SSCB gibi bir süper gücün başını çektiği Doğu Blok unun oluşumuna zemin hazırlamış ve insanlık tarihinin akışı değişmiştir. 272 İşçilerin yönetime bir devrimle hakim olması hedefinin tüm dünyada çok etkili olması karşısında Kapitalizmin Sosyal devlet ilkesiyle vahşiliğini kendi kendini terbiye etmek zorunda kalarak bir tarafa bırakmasıyla, yeni bir dönemin başladığı görülmektedir. İşte bu dönemde işçilerin birleşerek, örgütlenerek, çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek adına bir takım eylemlere kalkışmasının yasal kurallara bağlandığı bu kurallara uymak şartıyla meşruluğun kabullenildiği giderek sosyal barış ve adaletin en temel şartı haline gelen sendikacılığın ve sendikal örgütlenme ve özgürlüklerinin yaygınlaştığını görüyoruz. Ülkemiz de ise Cumhuriyet Döneminin başlangıç yılları dahil önemli işçi eylemleri yada yasal ve meşru denebilecek önemli bir benzer durumun olmadığını görmekteyiz. Özellikle 1961 Anayasası ve özgürlükçü ortamı ile gelişen sendikal hak ve özgürlükler 1982 Anayasasının yasakçı zihniyeti ile budanması yetmezmiş gibi son 20 yılda Tüm dünyayı derinden etkileyen Küreselleşme sürecinin tıpkı Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de sendikal özgürlükleri yıprattığını onu budadığını, zeminini yok ettiği bir dönem yaşanmaktadır. Gerek özelleştirmelerle, kamuda çalışan sayısının azaltılması, gerekse fabrikada yapılan üretimden vazgeçilerek eve iş verilmesi uygulamaları ile kolektif yaşamın ürünü olan sendikacılığın zemini sallanmakta, gerekse işyeri sözleşmeleri gibi sendikacılığı dışlayan ve işçi haklarını neredeyse işverenin insafına terk eden durumun yaygınlaşması, esnek iş sözleşmelerinin yüzyıllar süren kazanımları işçi aleyhine çalışma şartlarını kötüleştirmesi gibi durumların temelde gerek işçi haklarının, gerekse insanın açgözlülüğünün çok açık yansıması olan kar'dan başka bir şey düşünmeyen açgözlü kapitalistlere bir maliyet unsuru olarak görülmesinin, sosyal devlet efsanesinin çökertilerek aynı kadere sosyal hakların da uğratılarak bu hakların (işçi hakları,sosyal haklar) maliyet unsuru olarak görülmesinin gerek her ülkenin kendi içinde adaletsiz gelir dağılımını şiddetlendirilmiş ve gerekse ülkeler arasındaki küresel ölçekte adaletsizlikleri şiddetlendirmiştir. Tüm bu gelişmelere temelde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Pazar Ekonomisinin tüm dünyada egemenliğini ilan etmesi ve dünyanın adeta tek kutuplu hale gelmesinin yol açtığını söylemek mümkündür. Bu durumu tarihin sonu olarak 273 lanse etmeye kalkışmanın mümkün olmadığı da artık bilimsel çevrelerde tartışılmamaktadır. Küresel ölçekte yukarıdan aşağıya yapılan Kapitalist saldırıya karşı yine küresel ölçekte eylem ve çabalarla aşağıdan yukarıya bir küreselleşmeyle karşı konulabilir.Bu anlamda vahşi kapitalizmi terbiye ederek sosyal devletin ortaya çıkmasına neden olan Marksizm in bu etkisini, günümüzde tüm dünya ölçeğinde yapılacak yeni bir sosyal anlaşmayla hem küresel ölçekteki ekonomik adaletsizliklerekarşı hem de sosyal, haklardan, sendikal haklardan, çevre sorunlarına kadar küresel tüm sorunlara çözüm bulunmasına neden olacak söz konusu aşağıdan küreselleşmeyi ezilenlerin başlatıp devam ettirmesi onların kaçınılmaz yazgısıdır. Aynı zamanda içinde yaşadığımız dünyanın yaşanılası bir yer olması adına da, ezenlerin üstte kalmak için ezilenlerin elinden tutmak zorunda kalacakları , bu uğurda küresel ölçekte ve çok yoğun mücadeleli, çatışmalı bir sürece doğru, insanlık hızla yol almaktadır. Bu süreç işçilerin yerel ölçekte değil aynı zamanda küresel ölçekte çok akıllı organize ve dinamik olmalarını zorunlu kılmaktadır. Gerek dünya, gerekse ülkemiz, insanlık tarihinin bu güne değin eşine benzerine rastlanmayacak ölçüdeki azgın ve açgözlü, kapitalist saldırısına karşı çok organize ve akılcı bir savunma refleksi gerçekleşmesi ile hayatta ve ayakta kalmayı başarabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study includes four parts except for introduction and final parts. The development progress of trade union organizations in Europe has been studied in the first part and same as in Turkey in the second part. The definition of globalism and new world balances will be emphasized in the third part while the sources that weaken the trade union rights at the end. The history of mankind, from relation in SlaveMaster to EmployeePatron fundamentally without destroying one?s authority upon the otherhas been carried to current life with some changes at significant points after cruel struggles longed for centuries. Human life has been deeply affected by the life style of feudal system, smallscale handcraft and home products, especially the invention of steam engine and largescale productions right after mechanization and the Industrial Revolution representing the entry of bulk production for which many people worked in factories. Colonizing the discovered places after huge geographical discoveries, experiencing the France Revolution and its impacts and then developing big inventions, West European countries with intense capital accumulation were in the lead this period, after that, completing industry period, Canada, USA, Japan etc. caused massive labor bodies. After the birth of workers class, while the conception movement named Marxism led by Karl Marx counting worker and labor sacred profoundly influenced the whole world, it prepared the base of the Eastern Bloc where super powerfully USSR was in the lead and changed the stream of human history. In view of worldwide effect of workers class? aiming to have a command of rule, while leaving aside the Capitalism which had to discipline its brutality by itself with the 272 principle of the Social State, a new era has started. In that period, we observe that legalizing some activities of the workers for improving work and life conditions by workers? uniting, being organized which was legitimate provided that they had to comply with the regulations, that in the length of time as becoming the essential condition of social peace and justice trade unionism and labor union organizations and rights became prevalent. In our country, however, including the commencement years of the Republic Era, we don?t perceive any major labor activities or similar legal and legitimate situation. Not enough forbidding mentality of 1982 Constitution cut back labor union rights and freedom developed especially by 1961 Constitution and its independence environment, Globalism process, strongly affected the whole world in last 20 years, has also been wearing, restraining and destroying the labor union rights in our country just like in the world. The base of trade unionism that is the product of collective life rendered unstable either by reducing the number of workers in public sector by privatizations or applying workathome productions instead of factory productions. Spreading the application of employment contracts excluding labor unions and leaving labor rights up to the employers? initiative, the longtime benefits of the flexible employment contracts and its worsening work conditions against workers and likewise situations, conceiving the labor rights as cost factor by greedy capitalists who only consider more profit which is the reflection of covetousness of human beings, breaking up the legend of the social state as did same to the social rights and perceiving these rights (labor rights, social rights) as cost element aggravated both each country? s unfair distribution of income inside the country and unfairness at the global scale between the countries. Declaration of Market Economy?s sovereignty throughout the world after the collapse of the Soviet Union and the Earth?s being almost one pole caused all developments. Even the scientific authorities don?t argue the impossibility of attempt to launch that above mentioned is the end of the history. Capitalist attacks at the global scale made from upside toward down can be beaten by globalism involving actions and endeavors at the global scale from down to up. In 273 this context, the sufferer shall begin and continue this effect of Marxism caused the social state by disciplining the vicious Capitalism, stated globalism from down to up by a new worldwide social agreement in current life which solves all the globaleffectedproblems related to either against to economical unfairness at the global scale or the problems from social rights, trade union rights to environment problems. At the same time, in the name of making the world we live in livable, strong ones would control the sufferers to prove their power, for this purpose the mankind has been rapidly dragged to a globalscale process which has very tense struggles and conflicts. That urges workers to be smartly organized and very dynamic not only at local scale but also global scale. Both our world and our country can only survive and stand if it can develop a wellorganized and smart defense reflex against capitalist attacks which are the uniquely turbulent and greedy.