Küreselleşme kavramı iktisadi boyutu ve Türkiye'ye yansıması
The concept of globalization of economic size and reflection of Turkey
- Tez No: 326706
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, küreselleşme kavramı, iktisadi boyutu ve Türkiye'ye yansıması elealınmıştır. Küreselleşme kavramının gelişiminde önemli olan üç ana tarih vardır. Bunlar; 1789 Sanayi Devrimi, 1929 Dünya Ekonomik Buhranı ve 1991 SSCB'nin dağılması tarihleridir. Buçalışmada bu üç tarihin dünya küresel ekonomisine etkileri tarihi süreç içinde değerlendirilmiştir. Dünyadaki belli başlı küresel mali olaylar ele alınarak Türkiye'yeetkilerine yer verilmiştir.Bu tez üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Küreselleşme kavramı elealınmıştır. İkinci bölümde, küreselleşmenin iktisadi tarihi ele alınarak küreselleşmeninekonomik faktörleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, küreselleşmenin, cumhuriyetöncesinden günümüz Türkiye'sine kadarki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of globalization, the extent of economical globalization andthe repercussion to Turkey was researched. Three main importent dates in development ofglobalization concept. These dates are; Endustrial Revolution 1789, World Economic Crisis1929 and disintegration of Soviet Union. In this study, The global economy in the worldhistory of these three dates effects are evaluated whitin in the historical prcess. Besides, themajor effects of global financial events in the world to Turkey are taken up.This Thesis consists of three main sections. In first section, the concept ofglobalization is discussed. In second section, focused on the economic factors ofglobalizations by taking history of economic globalization. In third section, the effects ofglobalization to Turkey from before the republic until the modern Turkey was investigated.