Abdurrahman Munif'in Şarku'l-Mutevassıt adlı romanının incelenmesi
The studyon the Şarku'l-Mutevassit, the novel of Abdurrahman Munif
  1. Tez No: 206050
  2. Yazar: ÜLKÜ TUĞRUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK BOZGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
XX. Yüzyılın başlarında pek çok Arap ülkesinde Modern Arap Edebiyatı alanındaönemli çalışmalar yapılmış ve bu ilk kalkınma hareketine ?Nahda? (Kalkınma) adıverilmiştir. Ancak Arap ülkelerinin Avrupalılar tarafından işgal edilmesi bu çalışmalarızaman zaman hem sekteye uğratmış hem de bu çalışmaların diğer Arap ülkelerineulaşmasına engel olmuştur. Modern Arap Edebiyatı'nın en önemli temsilcilerinden birisiolan Romancı-ekonomist Abdurrahman Munif'in ?Şarku'l-Mutevassıt? (Orta Doğu) isimliromanı da bunlardan birisidir.Yazar, Arap dünyasındaki yaşanan siyasû etkinliklerin demokratik olmayan siyasirejimler tarafından nasıl cezalandırıldığının romanını yazmıştır. Bu roman, Ortadoğucoğrafyasında, düşünce ve siyaset alanındaki faaliyetlerin temel insan haklarını ihlal edecekbir duruma nasıl ulaştığını, baskı ve yasaklamalarla nasıl susturulmaya çalışıldığını ve anti-demokratik uygulamaların hangi boyutlara geldiğini açık bir şekilde dile getirir. Diğertaraftan bu anti-demokratik uygulamaların cezaevi ve cezaevi hayatını nasıl etkilediğinigörürüz. Bunların yanı sıra roman, Orta Doğuda meydana gelen sosyo-politik değişimleride konu edinmektedir.Abdurrahman Munif romanlarında ve yazılarında feodalite rejimlerine, bunlarlabirlikte varlığını sürdüren gelenek ve göreneklere daima karşı çıkmıştır. Romancılığınınyanında yazar, aynı zamanda iyi bir petrol uzmanı ve ekonomisttir. Biz bu çalışmamızdaAbdurrahman Munif'in hayatı, eserleri, görüşleri ve ?Şarku'l-Mutevassıt? adlı romanını elealıp inceledik. Romandaki kahramanları, olayları, sembolleri, tasvirleri, yazarın dilini vemodern anlatım tekniklerini bir çok yönden ele alarak sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Important works were performed in the area of Arabic literature in many Arabcountries at the begining of XX. century and this first development movement wasdenominated as ?Nahda? (Development).However, the occupation of the Arab countries bythe Europeans had interrupted these works from time to time and olso prevented them fromspreading to the other Arab countries. Şark?ul- Mutevassıt is the one of the most importantnovel among these works. This novel is of Abdurrahman Munif, which was novelist-economist, and the most important agent of modern literature of Arabic.The novelist was mentioned about that how political activity was punished by non-democratic regimes in this novel. It is explain in this novel that how activities in the areasof opinions and activities in the Middle East are quiet by pressure and punishment in thecontext of human right. However novelist-economist Abdurrahman Munif mentionedprision and prision life in this novel. This novel revolves around the social-political changesoccured in Middle East.Generally he always opposed to the traditions and feudal regimes in his works.Besides a writer, he is also an economist and expert. We are deal with and the presentstudy his deal with and investigated his life and works and thoughts and his novel?Şarku?l-Mutevassıt? (Middle East), characters, events, symbols, modern narrativetechniques, descriptions and language.