The determants and predictors of 2001 Turkish crisis
2001 Türkiye krizi ve habercileri
  1. Tez No: 206051
  2. Yazar: GURUR ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
2001, Türkiye için en ciddi finansal krizini yaşadığı yıl olarak akıllardakalmıştır. Neredeyse 20 yıl kadar sürmüş olan kronik enflasyonu kontrol altına almaçabaları başarısızlıkla sonuçlanmış, ve ülke kendini belki de daha kritik bir durumdabulmuştur. Çıkan krizin sadece 2000 ve 2001 yıllarında olan olaylardan ötürüçıkmadığı unutulmadan, bu tez 2001 yılında çıkan krizin nedenlerini aramaktadir.Türk ekonomisi hakkında fikir veren bir kısımdan sonra, kaynak araştırmasıylaanaliz kısmı başlamaktadır. Bu kısımda döviz krizi literatürünün yanında, 1994'teyaşanan krizle birlite, Türkiye'de yaşanan iki kriz de incelenmiştir. İkinci kısımda,reel kurun belirleyici sebeplerini inceleyen literatür yardimiyla kurulan bir hatadüzeltme modeli (error correction model) ile devalüasyona sebep olan faktörlerincelenmiştir. Literatüre uygun sonuçlar bulunmuştur. Üçüncü kısımda ise, krizinöngörülebilirliği, parasal, merkez bankası anket verileri ve makroekonomik verilerkullanarak korelasyon analiziyle saptanmaya çalışılmıştır. Bu kısmın sonuçları da,krizin kullanilan bu veriler ile öngörülebilir olduğunu gostermiştir.
Özet (Çeviri)
2001 was associated with the most serious financial crisis ever experienced inTurkey. The attempts to control two decades of chronic inflation had failed and thecountry had ended up in a very delicate position. The thesis, keeping in mind that thecrisis did not occur just because of the events that took place in 2000 and 2001, triesto provide an explanation in the light of the determinants of real exchange rate. Afterthe introduction of the Turkish economic performance prior to the crisis, the analysisstarts with a literature survey. The general currency crisis literature is provided andthen Turkey specific crisis literature is thoroughly discussed. The second part focuseson the reasons for devaluation. Based on a survey of the real exchange ratedeterminants literature, an error correction model is used to detect the long-termdeterminants of the crisis and the reasons for the crisis turn out to be in line with thereal exchange rate determinants literature. Third, the predictability of the crisis isanalyzed via a central bank survey data, macroeconomic variables and monetaryvariables. The results suggest that there were monetary, central bank survey andmacroeconomic variables that helped to predict the crisis.