Askeri Mecmua'da birinci dünya savaşı Türk cepheleri (1-145.sayılar)
The Turkish fronts during the world war I in Askeri Mecmua (issues 1-145)
- Tez No: 206066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Askerû Mecmua, 1882 yılından günümüze kadar bir takım değişikliklerle yayınlanmayadevam eden bir süreli yayındır. Mart 1919-Mart 1948 tarihleri arasında yayınlanansayılarını ele aldığımız Askerû Mecmua Birinci Dünya Savaşı Türk Cepheleri esas alınarakincelenmiştir. Askerû Mecmua'da genellikle askerler tarafından yazılar kaleme alınmıştır.Yazılarda askerlik mesleğinin teknik ayrıntılarından, önemli tarih konularına kadar geniş birdağılım söz konusudur. Birinci Dünya Savaşı Türk Cepheleri konusunda Askerû Mecmua'dayazılan yazılar savaştan hemen sonra ve kimi zaman bizzat yaşayan kişiler tarafındanyazılmıştır. Bunun yanı sıra yazılarda bir takım harp raporları, telif ve tercüme eserler,hatıralar, mektup ve gazetelerden yararlanılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında TürkOrdusunda askêri teşkilat ve askerû hayat ile ilgili bir takım değerlendirmelere de yerverilmiştir. Askerû Mecmua bu yönüyle tarih yazımına katkı sağlayabilecek önemli birkaynak olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
From 1882 onwards, Askerû Mecmua has been one of the periodic journals which hasbeen published with certain changes. By focusing, on the World War I and Turkish WarFronts, Askerû Mecmua?s issues between the dates of March 1919 and March 1948 wereanalyzed in this study. Askerû Mecmua generally included articles written by military people.The articles include a wide variety of issues ranging from technical details of military tosome important historical subjetcts. The articles on the World War I and Turkısh fronts werewritten right after the end of the war, in som cases, by som people who witnessed the warpersonally. Besides, som war reports, published and translated boks, memoirs, letters andnewspapers have been generally used bey this journal?s writers. n these articles, there weresome evaluations regarding the Turkısh military organization and life during the World WarI. Bytaking into consideration of this journals such specfications, Askerû Mecmua can beconsidered as one of the important resources that can contribute into the writing of history.