Donanma Mecmuası'nın siyasi, askeri ve sosyal açıdan incelenmesi (1910-1919)
Political, military and social analysis of the Navy Journal (1910-1919)
- Tez No: 793615
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Donanma Mecmuası, II. Meşrutiyet döneminin en önemli yayın organlarından biridir. Donanma Cemiyeti'nin yayın organı olarak Osmanlı toplumuna donanmanın önemini anlatmak için 1910 yılında yayın hayatına başlamıştır. Mecmuada donanmanın öneminin yanı sıra birçok önemli konuda yazılara da yer verilmiştir. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı ile ilgili birçok yazı kaleme alınmıştır. Bunun yanı sıra yabancı devletler ile ilgili çok sayıda değerlendirme de bulunmaktadır. Yabancı devletler ile ilgili yazılarda Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile ilgili yazılarda pozitif anlamda propaganda yapılırken İtilaf Devletleri ile ilgili yazılarda karşı propaganda yapılmaktadır. Donanma Mecmuası askeri bir yayın organı olmasına rağmen bünyesinde çok sayıda sosyal ve kültürel yazılar da barındırmaktadır. Mecmuada toplumu ilgilendiren hemen her konuya değinilmekte ve sorun olarak görülen konularda çözüm önerileri sunulmaktadır. Mecmuada çok sayıda edebi yazının bulunması dönemin edebiyat dünyasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Mecmuada ayrıca spor ve ticaret konularına da sık sık değinilmektedir. Donanma Mecmuası'nda dikkat çeken bir başka husus İttihat ve Terakki yanlısı yazılar bulunmasıdır. Donanma Mecmuası 1910-1919 yılları arasında toplamda 192 sayı olarak yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Navy Journal was one of the most important media organs of the Second Constitutionalist period. As the media organ of the Navy Community, it began its broadcasting life to represent the importance of the navy to Ottoman society in 1910. The journal also gave place to articles about various important subjects along with the importance of the navy. Numerous articles were written about the Tripoli War, the Balkan War, and the World War One. Besides, there were also many evaluations related to foreign states. In the articles about the foreign states, while propaganda was made positively in the articles related to Germany and Austria-Hungary Empire, counter-propaganda was made in the articles related to the Entente States. Although the Navy Journal was a military media organ, it had also social and cultural articles in its scope. In the journal, any issue concerning society was addressed and solution recommendations were provided for the issues seen as problems. That there were many literary articles in the journal demonstrates that it contributed to the literary world of that period. The issues of sport and trade were also often mentioned in the journal. Another point drawing attention was that there were articles in favour of the Union and Progress in the Navy Journal. The Navy Journal was published as 192 numbers in total between the years 1910-1919.