Soğuk savaş sonrasında Rusya'nın Orta Asya politikaları
Policies of Russian federation towards central Asia after cold war
  1. Tez No: 206067
  2. Yazar: HİLAL BÜKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Soğuk Savaş sonrasında uluslararası ortamda oluşan yenisiyasi durum karşısında Rusya'nın Orta Asya'ya yönelik politikalarını elealmaktadır. 1993 yılında Rusya Federasyonu'nun açıkladığı `Dış PolitikaKonsepti' ile Rusya, yakın çevresine odaklanmış ve Sovyet dönemindengelen bağlarını kuvvetlendirmeyi hedeflemiştir. Hemen ardından aynı yılaçıklanan `Askeri Doktrin' ile de politikalarının güvenlik boyutunu belirlemiştir.Rusya Federasyonu 2000 yılında `Yeni Dış Politika Konsepti' ve`Askeri Doktrin' i açıklayarak yakın çevresine verdiği önemi ve gerekirsebölgede barışı koruma adına çatışmalardan kaçınmayacağını vurgulamıştır.Yeni Konsept'te yakın çevredeki tehdit algılamaları belirlenerek, Rusya'nınbunlara karşı siyasi ve askeri önlemler alacağı belirtilmiştir.Bu çalışmada ayrıca Rusya ve Çin'in yakınlaşmasının ardından, ikiülkenin ilişkilerini stratejik ortaklığa dönüştürme eğilimi olan Şanghay İşbirliğiÖrgütü'ne de değinilecektir. Türkmenistan dışında dört Orta AsyaCumhuriyetinin de üye olduğu örgütün bölge üzerindeki etkisi ele alınacaktır.Ayrıca Rusya'nın Orta Asya politikaları Şanghay İşbirliği Örgütü bağlamındaincelenecektir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is the Russian policies towardsCentral Asia within the context of new international political situation after theCold War. With its ?Foreign Policy Concept? declared in 1993, Russiafocused on near abroad, and aimed to strengthen its ties establisehed duringthe Soviet era with the countries of Central Asia. With the `Military Doctrine?declared same year, Russia outlined security dimension of her policies.The Russian Federation stressed the importance she attaches to hernear abroad and her determination to follow conflictual policies with otheractors to protect her national interests, if necessary. The new conceptdescribes the threat perceptions in the region, and emphasizes that Russiamight show political and military responses to such threats.This study also elaborates on the arguments about the ShanghaiCooperation Organization and its possibility of turning into a strategicpartnership organization after the approachment between Russia and China.Russian policies toward Central Asia are analyzed through the ShanghaiCooperation Organization.