Tek parti döneminde 10 kasımlar
The 10th novembers in the term of single party
- Tez No: 206106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 10Kasım 1938'de fani hayata veda eder. Atatürk öldükten sonra TürkiyeCumhuriyeti'nin başına İsmet İnönü geçer ve Türkiye'de İsmet İnönülü Tek PartiDönemi başlar.Bu çalışma, öncelikle Atatürk'ün Cenaze Töreni'nin nasıl olduğunudetaylarıyla beraber, 10-21 Kasım 1938 tarihleri arasında açıklamaya çalışır. Dahasonra Tek Parti Dönemi boyunca Türk Milleti'nin ve Türkiye'nin Atatürk'ü AnmaTörenleri'nde Atatürk'ü nasıl andıkları anlatılmaktadır.Bu amaçla beraber, Atatürk ve İnönü arasındaki Atatürk'ün hastalığısürecindeki ilişki anlatılır. Ulaşılmak istenen bir diğer amaçta, İnönü'nün Atatürksonrası dönemde güttüğü politikadır. Bu dönemde, Atatürk döneminde görevalmayan küskünler olarak bilinen Kazım Karabekir, Rauf Orbay ve Refet Bele görevalırlar. İnönü, Atatürk'ün yanındakileri tasfiye etme girişiminde bulunur ve ondansonraki dönemde, Türk liralarının üzerindeki Atatürk resmini kaldırarak, kendiresmini koydurtur. 10 Kasım anma günlerinin ertesinde de, kendisininCumhurbaşkanlığına seçilmesi kutlanır.Hatta bu kutlama basında Atatürk'ün ölümyıldönümü haberlerinden daha büyük puntolarla yer alır.Bu veriler ışığında, çalışmaya yön verilmiş ve çalışmamız, üç anabölümden oluşmaktadır ve çalışma, görsel fotoğraflarla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Atatürk, the establısher and the first president of TurkishRepublic has died at 10 th November 1938.After Atatürk, İsmet İnönü has been chosen as president and the term thatsingle paty wıth İnönü has been started at that time.This Project tries to tell first at all, how the funeral ceremony of Atatürkwas and details of ceremony from 10 th November to 21 th November 1938.Then, after 1938 during the single paty, how Turkey people and Turkeyremember Atatürk at 10 th Novembers.Wıth this goal, it?s analised that Atatürk and İnönü?s relationship and whatthey live during Atatürk?s illness.The after goal that we want to reach is how İnönü was on 10 th Novembersand his politics after Atatürk. In thıs term Kazım Karabekir,Rauf Orbay,Refet Belethe politics men who had no mission at Atatürk?s term had been taken to publicmissions.İnonu purificate the people nearby Atatürk.The other politic of İnonu was totake apart the photografhes of Atatürk on turkish liras.The Project has three main part and we wanted to tell, the events andhappenings with photoghraphes as below.