Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve romanlarında Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş
Passing from Ottoman to republic in Yakup Kadri Karaosmanoğlu and his novels
- Tez No: 206109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
?Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Romanlarında Osmanlı'danCumhuriyet'e Geçiş? konulu çalışmamda, Yakup Kadri'nin eserlerini oluşturan ilkromanlarında, Türk toplumunun, Osmanlının son dönemdeki yenileşme hareketininbaşlangıcı olan Tanzimat'tan Cumhuriyet'in kuruluşuna dek süren zamandilimindeki Batı hayranlığı çerçevesindeki yaşam biçimi; Kurtuluş Savaşı'nınkazanılması sonrasında yazdığı diğer romanlarda ise Türk toplumunun, TürkiyeCumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün ortaya koyduğudevrimlerin etkisindeki yaşam biçimi ele alınmıştır.Beş bölümden oluşan bu eserimizin ilk bölümünde yazarın yaşamı; ailesi,okul yılları ve bu yetişme imkanları sonucunda hayatı boyunca sürdürdüğüdiplomatik görevleri incelenmiştir.İkinci bölümde, yazarın romanlarındaki düşünce dünyasının şekillenmesinisağlayan, Türk milletine hizmet şevkinin oluşmasını tetikleyen fikirlerinin temelininatıldığı; sonuçta edebi şahsiyetinin olgunlaşması aşamasındaki süreç incelenmiştir.Eserimizin üçüncü bölümünde ise ele alınan romanlar ışığında, Türkmilletinin işgal sırasındaki yaşam tarzı içerisinde Batı'ya bakış açısı, kendine özgüyaşam biçimi incelenmiştir.Dördüncü bölümde, ele alınan romanlar çerçevesinde, Türk milletininKurtuluş Savaşı sırasında yaptığı inanılmaz mücadele ve bu mücadele sonucundaCumhuriyetle birlikte kazanılan, çağdaşlığın temeli olan devrimlerin, millettarafından benimsenmesi sürecindeki yaşamı incelenmiştir.Eserimizin son bölümünde ise, yazarın bütün romanlarında bir döneminözelliklerini tarihsel anlayış içerisinde kronolojik sırayla vermesi ve Türk milletinintarihsel yaşamı boyunca; yaşamının milli ruh ışığında sürdürülebilmesi için gerekliolan en önemli unsurlarını oluşturan Cumhuriyet, Millet ve Atatürk kavramlarınınönemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my study, which is about ?Passing from Ottoman to Republic in YakupKadri Karaosmanoğlu and his novels?, in first novels of Yakup Kadri, life style ofTurkish people in the west admiration on going in the period of time fromadministrative reforms, which is the initial of regeneration action in the last period ofOttoman, to constitution of republic was taken up and in the other novel of YakupKadri, which was written after from winning of Turkish war of independence, lifestyle of Turkish people under effect of revolution, which was constituted by MustafaKemal with constitution of the Turkish Republic, was taken up.In the first part of our novel, which include five part, author?s life, his family,his school years and his diplomatic task, who was continued during his life with thisgrowth posibilities, was examined.In the second part, duration, which supplies to taking shape his idea world,and in the stage of development during his literary individually, was occured his firstidea, that it stimulates his service enthusiasm to Turkish people, was examined.In the third part, according to taken up novels, perspective of Turkish peopleto west in the occupation years and specific life style of them was examined.In the fouth part, according to discussed novels, incredible struggle of Turkishpeople in the Turkish War of Independence and public life in duration of adopting ofrevolution, which is the basic of modern and was obtained with republic at the end ofthis struggle, was examined.At the last part of novel, all novels of the author, which give one period?shistorical properties in historical perception as chronologically, and importance ofrepublic, people and Atatürk concept, which is necessary to continue Turkishpeople?s life according to perception of national essence during historical life ofTurkish people, was examined.