Reşat Nuri Güntekin'in eserlerinde eksiltili kullanımlar
Elliptical usage in the works of Reşat Nuri Güntekin
- Tez No: 206189
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET AKÇATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmamızda Reşat Nuri Güntekin'in eserlerinde eksiltili kullanımlarüzerinde durulmuştur. ?Giriş? bölümünden sonra eksilti, ?Anlatım, Cümle ve Ek?düzeyinde ele alınarak, çeşitli dilbilgisi kitaplarından, terim sözlüklerinden, süreliyayınlardan ve ilgili makalelerden hareketle bu kavramların tanımı ve eksiltininözellikleri verilmiştir. Çalışmamızda eksilti üç gurupta belirlenmiştir. Bunlar; AnlatımDüzeyinde Eksilti, Cümle Düzeyinde Eksilti ve Ek Düzeyinde Eksilti'dir. Belirleneneksiltili kullanımlar ile ilgili kaynaklardaki görüşler değerlendirilerek, Reşat NuriGüntekin'in Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Damga, Yaprak Dökümü ve Acımak adlıromanları bu doğrultuda incelenmiş ve bu bağlamda eksiltinin işlevlerine açıklıkgetirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırmamızda tespit ettiğimiz eksiltili kullanımlar datarafımızdan değerlendirilmiştir. Dilde çok geniş bir kullanım alanı olan, eksiltiyiincelediğimiz çalışmamız sonunda ise yararlanılan kaynaklardan oluşan bir ?Kaynakça?yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the elliptical usages in the works of Resat Nuri Guntekin werestated. After ?Introduction? part, ellipsis was discussed at the level of ?Expression,Sentence and Affix?, the definitions of these concepts and the features of ellipsis weregiven starting with various grammer books, term dictionaries, periodicals and relatedarticles. In our study, ellipsis was determined in three groups. Ellipsis at expressionlevel, ellipsis at sentence level and ellipsis at affix. Resat Nuri Guntekin?s Çalıkuşu,Dudaktan Kalbe, Damga, Yaprak Dökümü and Acımak novels were analyzed byevaluating the views in the sources related to determined elliptical usages and thefunctions of ellipsis were tried to be enlightened in this context. Also, elliptical usagesthat we fixed were evaluated by us. At the end of our study that we analyzed elipsiswhich is widely used in language, there exists a ?Bibliography? consists of usedsources