Anne-baba ve öğretmenlerin okul öncesi çocuk kitaplarını değerlendirmesi
Parents and teachers' evaluations on early childhood books
- Tez No: 206190
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma, öğretmenlerin ve anne babaların okul öncesi çocuk kitaplarını nasıldeğerlendirdikleri ve bu kitaplarda hangi özellikleri dikkate almaları gerektiğikonusunda görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2006-2007 eğitim öğretimyılında Afyonkarahisar ili ilköğretim okulları bünyesinde bulunan anasınıfı veanaokullarında görev yapan öğretmen ve usta öğreticiler ve bu kurumlarda eğitim görençocukların velileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örnekleminde toplam 88 taneanasınıfı ve anaokulu (21 köy, 16 kasaba ve 51 şehir okulu) bulunmaktadır. Bukurumlarda görev yapan toplam 137 öğretmen ve bu okullarda öğrenim görenöğrencilerin velileri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Okul öncesi çocuk kitaplarına ilişkin anne baba ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemekiçin araştırmacı tarafından hazırlanan 27 soruluk anket formu kullanılmıştır. Araştırmasonucunda elde edilen veriler SPSS for Windows paket programından yararlanılarakdeğerlendirilmiştir. Verilerin analizinde one-way ANOVA ve independent samples Ttesti uygulanmıştır.Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışanöğretmenlerin eğitim durumları ile kitabın çocukta istenilen davranış değişikliğisağlaması arasında farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Lisans mezunu olanöğretmenlerin, lise mezunu olan öğreticilere göre kitabın ?çocukta istenilen davranışdeğişikliği sağlaması? konusunda daha olumlu düşüncelere sahip olduğu belirlenmiştir.Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin mesleki kıdemi ile çocukkitaplarını değerlendirmeleri arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür: 15 yıl veüstünde görev yapan öğretmenlerle, 1-5 yıl arası görev yapan öğretmenlerin fikirlerikarşılaştırıldığında, 1-5 yıl arası görev yapan öğretmenlerin kitapta ?farklı kültürlerdende bahsedilmiş olması? fikrine daha olumlu yaklaştığı ortaya çıkmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde resmi kurumlarda çalışan velilerin, diğerkategorilerdeki mesleklere sahip olan velilere göre kitap seçimi konusunda daha hassasoldukları ve detaylara daha çok dikkat ettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Okul öncesidönemde olan anne-babalarının cinsiyetleri ile çocuk kitaplarını değerlendirmeleriarasındaki farklılıklara bakılmıştır. Buna göre, babaların kitap kapağı, kitapta yazıdançok resim bulunması, şiddet ve korku unsurlarının bulunmaması, hikâyenin bir plandâhilinde anlatılması, farklı kültürlere yer verilmesi, çocuğun sebep-sonuç ilişkilerinikavraması, hayal dünyası ile gerçek dünya arasında bir köprü kurması ve kitabınçocuğa drama yapmasına imkân vermesi konusunda annelere göre daha az duyarlılıkgösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was performed in order to determine have the teachers and parentsput the books of children of kindergarten age to use and which features they payattention.In this research the common researching model the research contains the teacherwho has performed their duties in kindergarten schools of Afyonkarahisar during 2006-2007 semester and skilled trainers and the parents whose children have studied in thesame schools. There are 81 villages, 16 towns and 51 cities? school in this research. Theteachers which has been teaching in these schools and the students which has beenstudying become model for this research.The poll consisting of 27 questions which was prepared by the owner of thisresearch was used to determine thoughts of the parents and the teachers about the booksof children of kindergarten age. The data which was acquired at the end of this researchwas evaluated by using SPSS for Windows. One Way Anova and Independent SamplesT Test were carried out on the analyze of data.In this research these conclusions have been reached. The differences came intoexistence between the the education of the teachers who have been teaching inkindergarten schools and the change of behaviors which the books leads the children.It was discovered that the teachers which graduated from the university havemade positive thoughts about providing the children with the chance of expectedbehaviors that the others who graduated from the high school.There are great differences between the length of issues of the teachers who havebeen teaching in kindergarten schools and evolution of the children books. Whencomparing the thoughts of the teachers who have been teach for more than 15 yearswith the others who have been teaching for one or five years. It is understood that theteachers who have been teaching for one or five years deal with the topic which is aboutthe mention of the different all the more calmly.Thanks to data which was obtained from the research. It is concluded that theparents who work for government are more sensitive and pay more attention about theselection of the books than the others.It is examined that during kindergarten?s period parents make connectionbetween the selection of the book and gender. According to this it is discovered that thefathers show less sensitivity than the factor on front page of the backs not includingviolence and fear explaining the story according to plan paying attention to differentculture comprehending cause and effect, building the bridge between the real world andimagined things the books? providing the students with performing drama.