1923-1938 yılları arasında TBMM'nde görev yapan milletvekillerinin devletin iç ve dış siyasetine etkileri
The effects of Turkish grand natonal assembly members on internal and external policy of government between 1923-1938
- Tez No: 206191
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKMEN TÖRELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmamızda 1923-1938 yılları arasında görev almış TBMM üyelerinin TürkiyeCumhuriyeti'nin iç ve dış siyasetindeki etkileri incelenmiştir. Bu etkinin değerlendirilmesiiçin söz konusu dönemde görev yapmış milletvekillerinin faaliyetleri, TBMM'nin yapısı,kurulan hükümetler, bu hükümetlerin önemli siyasi faaliyetleri, milletvekillerinindönemlerine göre eğitim düzeyleri, yabancı dil bilme oranları, yasama ve yenilenmelerinegöre karşılaştırılmaları başta olmak üzere bir çok özellikleri bir bütün halinde sunulmuştur.Bu faaliyetler konu bütünlüğü dikkate alınarak ve kronolojik sıra takip edilerek verilmiştir.Cumhuriyet Halk Partisi'nin iç ve dış siyasete yön veren politikalarının egemenolduğu 1923-1938 yılları arasında görev alan TBMM hükümetlerinin gerek programları,gerekse öncelikle ilgilenilen faaliyetleri arasında önemli bir farklılık bulunmadığıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, it is searched for the effects of Turkish Grand National Assemblymembers, who worked between 1923 and 1938, on internal and external policy of TurkishRepublic. In order to evaluate these effects , it is represented too many characteristics in the firstinstances of the deputies activities who and studies at that time, the constitution of TurkishGrand National Assembly, the governments which were established at that term, the importantpolitical activities of these governments, the education levels of deputies by considering theirterm, the rates of their second language knowladge, legislations and reforms. These activitieswere given by considering the whole subject and also in a chronological order.It is understood that there is no difference in both their programmes and theconcerned activities of Turkish National Assembly governments which worked between 1923and 1938 when Republican People?s Party leaded to internal and external policy.