Cumhuriyet Döneminde spor (1923- 1938)
Republican sports (1923- 1938)
- Tez No: 560329
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada Millî Mücadele yıllarından, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna ve Atatürk'ün vefatına kadar geçen süreçte Türkiye'de spor alanında yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde, Türkiye Cumhuriyeti'nde sporla ilgili teşkilatlanma süreci; ikinci bölümde Türk Ocakları ve Halkevlerinin sporun gelişimine verdiği destek; üçüncü bölümde Türkiye'de sporun batılı anlayışla geliştirilmesi ve yeni tekniklerin öğrenilmesinde büyük rolü olan uluslararası spor organizasyonları ve Türkiye; dördüncü bölümde ise Cumhuriyet döneminde millî ve modern sporlar içinde yer alan bazı spor dallarındaki gelişmeler üzerinde durulmuştur. Spor işlerinin merkeziyetçi bir anlayışla ele alındığı Türkiye Cumhuriyetinde; Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ), Türk Spor Kurumu ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü dönemlerinde modern sporun teşekkülü sağlanmış ve spor devlet politikaları içinde hak ettiği yere kavuşmuştur. Spora ve sporcuya daima destek veren Atatürk, aynı zamanda sporcu kişiliğiyle de Türkiye'de millî sporların yanında modern sporların da geliştirilmesine öncülük etmiştir. Bu süreçte cumhuriyet hükümetlerinin spor politikalarını yönlendirdiği gibi, milletin arasında milletle birlikte spor yapmış, spor adamlarını, kulüplerini desteklemiş ve ziyaret etmiştir. 1923-1938 yılları arasında spor alanında meydana gelen gelişmelerin incelendiği araştırmada, dönemin resmi yazışmaları, gazete ve mecmualarındaki haber ve köşe yazıları, TBMM zabıtları ve bu dönemde spor politikalarına yön veren kişilerin hazırladıkları raporlara ve hatıralara yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the activities which were carried out in the fields of sport during the periods of the National Struggle years, the establishment of the republic of Turkey till the Atatürk's death. The first part of this research argues about the organizational process related to sports in the Republic of Turkey. The second part points out the support for the development of Turkish quarries and community centers. The third part illustrates the condition of the International Sports Organizations which had a major role in the development of sport within western understanding and in the learning of new techniques. The fourth part elucidates the developments in some sports branches in National and Modern Sports during the Republican period. When sports works are taken into a consideration in a centralized approach in the Republic of Turkey, it can be noticed that Turkey Training Community Alliance (TIC), Turkish General Directorate of Physical Education and Sports Authority provided the formation of the modern sports era in the sport and gained the place it deserves in government policies. Sports and athletes were always supported by Ataturk. Due to his sportive personality, Atatürk pioneered the development of modern sports in addition to the national sport in Turkey. In this process, he guided the sports policies of the government, made sports with the people and supported and visited the sportsmen and the clubs.