Güvenlik eksenli bir bakış açısından Avrupa'da değişen göç politikaları
The changing migration policies in Europe frim a security perspective
  1. Tez No: 206205
  2. Yazar: ZEYNEP ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİMTEN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında değişen güvenlik algılarının Avrupa Birliğigöç politikalarına olan etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede, hem Avrupa Birliğigenelinde politikalar ele alınmış, hem de Almanya, Fransa ve İngiltere'dekipolitikalar incelenmiştir. Bu incelemenin hangi aşamalarda ele alındığı girişbölümünde özetlenmiştir. Çalışma dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Birincibölümde çalışmanın bütününde kullanılacak genel kavramlar ve teorilerdetaylandırılmıştır. İkinci bölümde ulus-devletlerin tarihsel süreç içerisindedeğişen güvenlik algılamaları, temel güvenlik teorileri etrafında ele alınmış,göç ve güvenlik ilişkilendirilmesi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise,Avrupa Birliği'ne yönelik İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşen göçüntarihsel gelişimi, Birlik'in genelinde ve ele alınan üç örnek ülkede uygulanmışolan göç politikaları çerçevesinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde de, 11Eylül terörist saldırılarının Avrupa Birliği göç politikalarına etkileriirdelenmişti. Sonuç bölümünde ise Avrupa Birliği'nin birçok nedenden ötürü,henüz tam anlamıyla bir ortak göç ve sığınmacı politikası oluşturamamışolduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of changing security perceptions on EuropeanUnion?s migration policy is examined. In this framework, migration policiesare studied for European Union and France, Germany and United Kingdom. Inthe introduction chapter, main objectives of this study and the method ofevaluation are discussed. The first chapter contains general concepts andtheories that were used in the study. In the second chapter the changingsecurity perceptions of nation-states in historical process is examined in thetheoretical framework and migration-security relation is discussed. The thirdchapter is about the migration movement to Europe after the Second WorldWar. The migration policies of European Union and France, Germany andUnited Kingdom are also examined in this chapter. In the forth chapter, theeffect of September 11 on migration policies of the European Union andFrance, Germany and United Kingdom are discussed. In the conclusionchapter the failure of the European Union for building up a common migrationand asylum policy and its various reasons are highlighted.