Örgütsel çatışma yönetiminde cinsiyet faktörünün etkisi
Effect of gender factor in organizational conflict management
- Tez No: 206209
- Danışmanlar: PROF.DR. FERDA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çatışmanın insan düşüncesini (tanrı ve sevgi dışında ) her şeyden daha çok meşgul ettiğisöylenir. İnsan hayatında bu kadar önemli yer teşkil eden çatışma, insanların en önemli yapıtaşı olarak meydana getirdikleri örgütlerde de çok büyük öneme sahiptir. Örgütü meydanagetiren insanların sosyal bir varlık olarak birbirleriyle sürekli sosyal ilişkiler kurarlar. Builişkiler sırasında birbirlerinden birey olarak kişilik, algı, fikir, değer, ihtiyaç, amaç gibidurumlardan farklılık gösteren insanlar, her konuda anlaşmaları beklenemez. Ancak sosyalilişkilerin insanın hayatında büyük öneme sahip olması, onun ilişkileri düzenli ve iyi olmasıiçin bazı durumlara uyma zorunluluğu getirmiştir. Bireylerin biçimsel ve sosyal ilişkilerindeyaşadığı anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların, zaman içerisinde çatışmalara dönüşerek örgütselyaşamı da etkilediği görülmektedir.Örgüt olgusunun içinde yok sayılamayacak bir öğesi olan çatışma, yıllarca bilimadamlarının ele aldığı bir konu olmuştur. Bu çalışmada örgütsel çatışmaları, bunların çözümyollarını ve yöneticilerin karşı karşıya kaldıkları çatışma durumunda hangi çözüm yollarınabaşvurduklarını ele almış olup, birinci bölümde örgütsel çatışma hakkında genel bilgilere yerverilmiştir. Çatışmanın tanımı geniş bir şekilde ele alındıktan sonra, sırasıyla çatışmanınnedenleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra süreç olarak çatışmanın nasıl oluştuğunu, bukonu da literatürde önde gelen bilim adamlarının ele alış şekliyle belirterek, çatışmanınsınıflandırılması yapılmıştır. Birinci bölümün son kısmında örgüt açısından çatışmanınyönetsel değerlendirilmesi yapılıp, örgüt açısından önemi ele alınmıştır.Örgütsel çatışma yönetimi ile örgütsel çatışmayı çözümleme hep aynı terimmiş gibikullanılsa da örgütsel çatışma yönetimi, çatışmayı çözümlemeyi de içine alan geniş birterimdir. Çalışmanın ikinci bölümünün ilk kısmında örgütsel çatışma yönetimi ve örgütselçatışmayı yönetme yaklaşımlarına değinilmiştir. İkinci kısımda ise bu konuda yine literatürdeönde gelen bilim adamlarının örgütsel çatışmayı yönetmek için hangi çatışma çözümyöntemlerine başvurdukları yer verilmiştir. Çatışma çözümünde kullanılan yöntemler, örgütündevamlılığı ve verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yöneticiler,çatışmanın fonksiyonel olup olmadığının kararını verip örgüt için en uygun çatışma çözümyolunu seçmelidir.Günümüzde artık iş dünyasında ?yöneticiliğin erkeklere özgü bir meslek olduğu?değişmektedir ve kadın yöneticilerin işyerlerine farklı bir hava taşıdıkları,gerek yönetimfonksiyonun ele alış şeklinin erkeklere göre farklı ve benzer yönlerinin olduğu, gerekse deörgüt kültürünün meydana gelmesinde, kadın yöneticilerin erkeklerden ayrılan yönleri,etkileri ve benzeri konular bilimsel çalışmalar açısından ele alınmaya başlandığı sıkçagörülmektedir. Bu görüşten hareketle kadın ve erkek yöneticilerin yönetsel tutum vedavranışları açısından karşılaştırmalar üçüncü bölümde yer bulmuştur.Çalışmanın son bölümünde ise ikinci ve üçüncü bölümden hareketle, örgütsel çatışmanınyönetiminde kadın ve erkek yöneticilerin kullandıkları çatışma çözüm stratejileri açısındannasıl bir fark veya benzerlik gösterdiklerini uygulama alanından elde ettiğimiz verilerle birdeğerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conflict, has been known as the most significant thought (except god and love) that whichhuman being is busy with. Conflict has a great importance in organizations that are formed byhuman. Human, who forms organizations are always in social existences. It?s not easy forhuman to be ?as one? (homogeneous) in term of; personality, perception, idea, value,need,and goal as they show a wide range of variation. But there has been a deal in order toforce human to be ?as one?. This deal can be defined as regulator that regulates formal andsocial relationships which is important in human life. This deal brings a law which forceshuman to obey some conditions. Also it?s known that these disagreements of human, causesconflicts and effects organizations process in a period of time.Conflict, which is a significant element of organizations phenomenon has been a populartopic to investigate for scientists. In this study it has been investigate; organizationalconflicts, solving methods of organizational conflict and different cases of conflicts anddifferent solutions which are performed by managers. In the first chapter of this study it hasbeen given a brief about organizational conflict. Then, defining the term ?conflict? by it?s allmeans, it has been investigated the causes of conflict. Finally, it has been investigated howconflict aries to our life as a matter of time. It has been classified the literature on this subject(conflict as a matter of time) according to it?s different aspects which are defined byscientists. In the last part of the first chapter, it has been investigated the conflict?sorganizational analysis by all means of it?s importance in organization.?Organizational conflict management? and ?resolving of organizational conflict? aredifferent terms. Organizational conflict management is term which involves resolving oforganizational conflict. In the first part of second chapter of the study, it has been investigatedorganizational conflict management and main methods of organizational conflictmanagement. In the second part of second chapter different methods of organiztional conflictmanagement have been investigated which are used by different scientists. Methods used in?organizational conflict management? has a great importance by means of continuity andproductivity. So, a managers has to decide if conflict is functional or not in order to find thecorrect method of ?organzational conflict management?.Today in business world, it has been concluded that management is not a job for only men.Women have brought a different action to business world with their understanding ofmanagement as a function. Also, women have different methods that are used to constructorganization culture. Nowadays that these topics are getting more popular among scientistswere understanded. In the third chapter of study, it has been analysed the main differences inmethods between men and women managers.In the last chapter of study; it has been analysed, both similarities and differences in theconflict management strategies of men and women, using the data which is collected from ourobservation area.