Kamu sektörü ve özel sektör çalışanlarının motivasyonları üzerine karşılaştırmalı çalışma: Antalya’da yapılan bir araştırma
A comparative study on the motivation of public and private sector employees: A research in Antalya
  1. Tez No: 206208
  2. Yazar: GÜLDEN GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada motivasyon kavramı, motivasyonla ilgili kavramlar irdelenmiş vemotivasyona ilişkin genel kabul görmüş çalışmalara, teorilere yer verilmiştir. Çalışmada kamusektörü ve özel sektörde motivasyon konusuna da değinilmiştir.Çalışanların motivasyonlarını etkileyen faktörlerden yola çıkılarak kamu sektörü ve özelsektör çalışanlarının motivasyonları üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda heriki sektör çalışanlarının kişisel özellikleri, motivasyon öncelikleri sıralamaları,motivasyonlarını etkileyen faktörlerin ne derece yerine getirildiği ve iki sektörün genelmotivasyon düzeyleri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda her iki sektör için elde edilenbulgular değerlendirilmiş, yapılan analizler sonucu farklılık olan veya farklılık bulunmayannoktalar belirtilmiş, buna istinaden edinilen sonuçlar aktarılmış ve değerlendirme yapılmıştır.Uygulanan araştırmada önermelere ilişkin bulgular genelde kamu sektöründemotivasyonun daha iyi düzeyde olduğu yönünde sonuç vermektedir. Ancak genel motivasyondüzeyine ilişkin yapılan t testi sonuçları her iki sektör çalışanlarının motivasyon düzeyleriarasında pek fazla fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Concepts of motivation, concepts related to it were studied and generally approved studieson motivation and theories were included. Motivation in public and private sector ismentioned as well.A field research has been carried out regarding the elements of motivation havinginfluence on the staff. Personal characteristics, priority list of motivation, elements ofmotivation that has been realized and the general motivation level in both sectors were takeninto consideration within this concept. In the end of the research, diagnoses were evaluated,similarities or differences were put forward as the result of the analyses that has been carriedout, regarding to these, results interpreted and evaluations has been carried out/done.Diagnoses related to proposals indicates that motivation level in public sector is higher. Onthe other hand, t tests showing the general motivation level reveals not so much differenceswithin sectors.