Ortaöğretim öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülükleri ve aile içi ilişkileri
Relationship between the learned resourcefulness and psychological relationship patterns within family of high school students
- Tez No: 206215
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülükleri ile aile içipsikolojik ilişki örüntüleri arasındaki ilişki ve aile içi psikolojik ilişki örüntülerininöğrenilmiş güçlülüklerini yordayıcılığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununlabirlikte, ortaöğretim öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin okul türüne,sınıf seviyesine, cinsiyet değişkenine, anne-baba eğitim düzeyine, kardeş sayısına veaile işlevlerinin sağlıklılık durumuna göre farklılıklaşıp, farklılaşmadığıincelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2006-2007 öğretim yılında stanbul ili Anadolu yakasındaeğitim veren, resmi ve özel lise 10 ve 11. sınıflarında okumakta olan öğrencileroluşturmaktadır.Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde, 2006-2007 öğretim yılında stanbul iliAnadolu yakasındaki 6 ilçede, resmi ve özel liselerden oranlı küme örneklemeyöntemiyle random (tesadüfi) olarak yapılan okul seçimleri sonucunda altısı özel,altısı devlet olmak üzere 12 okul belirlenmiştir. Bu okullardan random olarak seçilenve araştırma kapsamına alınan 738 öğrencinin 357' si kız olup, 381' i ise erkektir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerihakkında bilgi toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilmiş `Kişisel BilgiFormu' ile birlikte `Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği' (Rosenbaum, 1980) ve`Aile Değerlendirme Ölçeği' (Epstein, Bolwin ve Bishop, 1983) kullanılmıştır.SPSS 11.5 istatistik paket programının kullanıldığı veri analizinde, öğrencilerindemografik özelliklerinin frekans ve yüzde dağılımlarının yanı sıra öğrenilmişgüçlülük ve aile içi psikolojik ilişki örüntüleri alt boyut puanlarının aritmetikortalama ve standart sapmaları belirlenmiş daha sonra öğrenilmiş güçlülükleri ilealgılanan aile içi psikolojik ilişki örüntülerinin ilişkisini belirlemek üzere `PearsonKorelasyon Katsayısı', öğrencilerin algılanan aile içi psikolojik ilişki örüntülerinin,öğrenilmiş güçlülüklerini yordayıcılığını belirlemek üzere `Çoklu Regresyon'tekniği, öğrencilerin öğrenilmiş güçlülüklerinin okul türü, sınıf seviyesi, cinsiyet veaile işlevlerinin sağlıklılık durumuna göre farklılaşıp, farklılaşmadığını belirlemeküzere `Bağımsız Grup t-testi' ve öğrencilerin öğrenilmiş güçlülüklerinin anne-babaeğitim düzeyi ve kardeş sayısına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere`Tek Yönlü Varyans Analizi' (ANOVA) tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the relationship between the learnedresourcefulness and psychological relationship patterns within family of high schoolstudents, defining the learned resourcefulness prediction of psychological relationpatterns within the family. Besides, it is inquired whether the learned resourcefulnesslevel of high school students differentiate according to the type of school, level ofclass, gender variable, education level of parents, number of sisters and brothers, andthe healtiness of family functions.The population comprises the students of 10 th and 11 th classes of private and stateschools educating in the Anatolian side of stanbul in the academic year of 2006-2007. Using random sampling method, 12 schools (6 of them are public, 6 of themare private school) selected for the study. 738 students from these schools weredetermined by randomly. 357 of them are females, 381 of them are males.The questionnaire which is developed by the researcher to collect information aboutsociodemographic features of the students, `Rosenbaum?s Learned ResourcefulnessSchedule (Rosenbaum, 1980)?, `McMaster Family Assessment Device (Epstein,Bolwin ve Bishop, 1983)? are used as the type of this survey study.The row data analyses are evaluated by using `SPSS 11.5 For Windows? packageprogramme in computer. Besides descriptive statistical analysis, Multiple LinearRegression, ndependent Samples t-test and One-Way ANOVA are used for thestatistical analysis of the study.