Marmara öğrenme stilleri ölçeğinin geliştirilmesi ve 9-11 yaş çocuklarının öğrenme stillerinin incelenmesi
The development of Marmara learning style inventory and investigating 9-11 age students learning styles
  1. Tez No: 206214
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN ULUSER İNAN, Y.DOÇ.DR. OKTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Yapılan bu çalışmada iköğretim 3., 4. ve 5. sınıflarda öğrenim gören 9-11 yaşöğrencilerinin öğenme stillerini ölçen Marmara Öğrenme Stilleri ölçeğinin geliştirilmesive öğrenme stilleri ile cinsiyet, sınıf, sosyo-kültürel düzey, devlet ya da özel okul olma,okul öncesi eğitim alıp almama özelliklerine göre farklılaşma olup olmadığı ortayakoymayı amaçlamıştırAraştırmada, Dunn ve Dunn öğrenme stilleri modeli temel alınarak araştırmacıtarafından ?Marmara Öğrenme Stilleri Testi? geliştirilmiştir.Yapılan bu araştırmada aşağıdaki sorulara yanıtlar aranmıştır:1. Geliştirilen Marmara Öğrenme Stiller Testi'nin geçerlilik, güvenilirlik düzeyinedir?2. 9-11 yaş grubu öğrencilerinin Öğrenme stili tercihleri, cinsiyete, sınıflara,sosyo-kültürel seviyeye, devlet-özel okulda okumaya, okul öncesi eğitim alıp almamayagöre farklılaşmakta mıdır?Araştırmada; kişisel bilgiler formu ve Marmara Öğrenme Stilleri Testikullanılmıştır. Araştırmanın amaçlarına uygun olarak toplanan veriler üzerindeaşağıdaki istatistiksel analizler yapılmıştır:1. Geçerlilik analizleri için doğrulayıcı faktör analizi tekniği uygulanmıştır.Güvenilirlik hesaplamaları için devamlılık katsayısı (test-tekrar test), iç tutarlılıkkatsayıları (Spearman-Brown, Guttmann, Cronbach Alpha) hesaplanmıştır.2. Öğrencilerin öğrenme stil tercihlerini ortaya koymak için frekans analizleriyapılmıştır.3. Öğrenme Stilleri tercihlerinin cinsiyete, sosyo-kültürel seviyeye, okul öncesieğitim alıp almamaya, okul türüne göre farklılaşma durumunu saptamak üzere t-testianalizleri yapılmıştır.4. Öğrenme Stilleri tercihlerinin sınıfa göre farklılaşma durumunu saptamaküzere varyans analizleri yapılmıştır.Araştırma sonunda elde edilen sonuçlara göre; Marmara Öğrenme Stilleriölçeği?, geçerli ve güvenilir bir ölçektir. 9-11 yaş öğrencilerinin öğrenme stilleri,cinsiyete, yaşa, sosyo-kültürel seviyeye, devlet okulu veya özel okulda okumaya, görebirkaç alt boyut dışında manidar bir farklılık göstermemektedir. Okul öncesi eğitim alıpalmamaya göre ortaya çıkan birkaç alt boyuttaki farklılıkların daha anlamlı olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to develop a learning style instrument.Subsequently, it was administered to 1013 students in grades three through five invarious districts in İstanbul. Field testing was designed to establish its reliability andvalidity as a viable instrument for assessing children?s learning styles.The purpose of this research is to find out answers to the following questions:1. What are the validity and reliability values of ?Marmara Learning StylesTest??2. Do the 9-11 age elementary school students? learning styles differ accordingto gender, grades, socio-cultural status, private/public schooling and preschooleducation?The development of the instrument followed a series of steps which identifiedsuitable design elements. The first step consisted of a panel that established a statementpool foundation. The second step consisted of a panel that selected statements from thestatement pool for instrument inclusion. Statement responses then be recorded using ananswer scale. The third step consisted of a panel that used a Q-sort technique to identifythe appropriate learning preference domains for the ninety four statements. In the fourthstep, a review panel recommended instrument final revisions. Preparation ofpreliminary field test was the fifth step in the process. Administration of the field testled to statement revision and resulted in revised learning styles instrument that coulddemonstrate appropriate dimensions of validity and reliabilty in identifying learningstyles modality preferences.In collecting the necessary data from students, following inventories wereused:1. Personal Information Form2. Marmara Learning Styles TestFollowing were the statistical analysis used to compute the data:1. Instrument reliability was assessed using Cronbach?s alpha, Spearman-Brown, Guttmann and instrument validity was assessed using a confirmatory factoranalysis that consisted of three elements: Goodness of Fit Index (GFI), Comparative FitIndex (CFI) and the Root Mean Square Error of Approximation (RMSEA). During thisprocess, z values of data were calculated and then percentiles were determined.2. T-test analysis was used to determine if the learning styles differaccording to gender, socio-cultural status, private or public schools and preschooleducation of the students.3. One-way Anova analysis was used to determine grades? differences ifany, according to learning styles of the students.The findings of the research are as follow:?Marmara Learning Styles? Test is valid and reliable.1.2. The Learning Styles of students do not differ significantly according togender, socio-cultural status, and preschool education of the students. However, astatistically significance was found when the data analyzed according to schools, gradesand socio-cultural status.The process of validating an assessment requires a number of independentstudies to establish credibility of the new instrument relating to specific construct-learning styles. Recommendations for future research include using the ?MarmaraLearning Styles Test? to determine students learning styles and then conducting studiesthat investigate matched/mismatched hypotheses to determine the effects on studentachievement and attitudes toward learning.