Human computer interaction analysis and prototyping studies
İnsan bilgisayar etkileşimi analizi ve prototiplendirme çalışmaları
- Tez No: 206288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tez ÖzetiÇağla Özen Şeneler, ? nsan ve Bilgisayar Etkileşimi Analizi ve PrototiplendirmeÇalışmaları?Değişik teknolojilerin vasıtasıyla daha iyi kullanıcı arayüzleri geliştirmeye ilgigittikçe artmaktadır çünkü kullanıcı arayüzü yetenekleri bilgi teknolojilerini benimsemesürecine çok fazla katkı sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, teknolojiyi benimsemesürecinin özelliklerini sınıflandırmak ve ürün tasarım özelliklerinin ve teknolojiyibenimseme sürecinin değişik taraflarının kullanıcının ürün tercihini ve ürünü kullanmakonusundaki niyetini nasıl etkilediğine hitap eden bir araştırma çatısı oluşturmaktır.Bu çalışma, teorik altyapıya, önceki deneysel çalışmalara, önceden tanımlanmışteknolojiyi benimseme modellerine ve kullanıcı memnuniyeti modellerinedayanmaktadır. Sunulan sınıflandırma ve çatı, bir dizi inceleme ile oluşturulmuştur:derinlemesine görüşmeler, beyin fırtınası oturumu ve uzman fokus grup. Sunulan çatıyıtest etmek için anket içeren deneysel bir çalışma tasarımlanmıştır.Bu çalışmanın sonuçları ürün tasarım özelliklerinin kullanıcı tercihleri üzerindekietkisini ve kullanıcının ürünü kullanma konusundaki niyetinin geçmişini öneçıkarmaktadır. Sonuçla, kullanıcının zihinsel sürecini uyaran, efektif, verimli ve akıllımakine etkileşimini arttıran, kullanıcının teknolojiyi kabullenmesine yardımcı olan veürün kullanımını destekleyen arayüzler yaratmak isteyen geliştiriciler için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractÇağla Özen Şeneler, ?Human Computer Interaction Analysis and Prototyping Studies?There is an increased interest in developing better user interfaces by means ofdifferent technologies because capabilities of user interface add a lot to the informationtechnology (IT) adoption process. The purpose of the study is to develop a taxonomy forthe characteristics of technology adoption process and a research framework thataddresses how the product design features and various aspects of technology adoptionprocess influence user preference and intention towards using a product.This study is based on a theoretical background review, prior empirical studies,previously defined technology acceptance models, and user satisfaction models. Proposedtaxonomy and framework have been developed by series of observations: in-depthinterviews, a brainstorming session, and an expert focus group. In order to test theproposed framework, an experimental study including a questionnaire was designed.The study? results highlight the effects of product design features on userpreferences and antecedents of user intention about using the product. The results will beimportant to developers who want to create interfaces that stimulate mental processes ofusers, improve an effective, efficient, and intelligent machine interaction, facilitate useracceptance, and assist product utilization.