Factors affecting the adoption of mobile services
Mobil servis kullanımını etkileyen faktörler
- Tez No: 206289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tez ÖzetiBanu Kargın, ?Mobil Servis Kullanımını Etkileyen Faktörler?Mobil teknolojiler popülerliğini gün geçtikçe artırıyor ve hayatımızın her alanınanüfuz ediyor. Katma Değerli Servislerin, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları üzerindebüyük etkisi vardır ve bu servisler operatörler arasında ayrıştırıcı etken konumunagelmiştir. Bu da farklılaştırıcı hizmetler yaratılması için yeni fırsatların çıkmasınısağlamıştır. Daha iyi servisler, kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak karşılanabilir. Buçalışmada amacımız, katma değerli servisleri, özellikle bilgi servislerini araştırarak mobilservislerin benimsenmesi sürecini aydınlatmaktır. Çalışmaya, literatür araştırmasıyapılarak başlandı. Daha sonra, röportaj, beyin fırtınası ve uzman odak grup nitelçalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar sonrasında, deneysel çalışma yapıldı. Deneysel çalışmasırasında, birleşik (conjoint) analiz yapıldı. Bu analiz ile ürün seçim faktörleri araştırıldı.Servis maliyeti ve servis hızı önemli faktörler olarak ortaya çıktı. Bunlara ek olarakyapılan regresyon çalışması ile mobil servis kullanım niyetine yol açan faktörlerbulunmaya çalışıldı. Literatüre parallel olarak, servisi kullanma isteği ve fayda, niyetidoğrudan etkileyen faktörler olarak bulundu. Kişiselleştirme, mobil olma, kullanıcıdeneyimi ve servis içeriği de kullanma isteğini fayda üzerinden etkileyen faktörler olarakbelirlendi.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractBanu Kargın, ?Factors Affecting the Adoption of Mobile Services?Mobile technologies are gaining more popularity and diffusing into every aspect ofour life. Value Added Services (VAS) has a huge impact on consumers? usage patternsand has become a significant differentiator across the operators. These led to newopportunities in innovation of differentiating services. Better services will be bestdeveloped by understanding the requirements of the users. In this study, our intention isto shed some light on the process of mobile service adoption by investigating value addedservices especially for informative services. The study started with background researchto identify factors determining the adoption of mobile services; then continued withqualitative studies; namely interviews, brainstorming sessions, and expert focus group.After these studies, an experimental study was conducted. During this experimentalstudy, a conjoint analysis had been conducted. During conjoint analysis, productpreference factors were explored. Service cost and service speed were seen as criticalfactors. In addition to these, according to results of regression analyses which are done tofind the determinants of mobile service intention, attitude and usefulness were found tobe significant factors parallel to literature. Personalization, mobility, user experience andcontent were identified as indirect determinants of attitude mediated through usefulness.