An aggregated information technology checklist for operational risk management
Operasyonel risk yönetimi için bütünleştirilmiş bilgi teknolojileri kontrol listesi
  1. Tez No: 206287
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tez ÖzetiMehmet Zeki Önal, ?Operasyonel Risk Yönetimi için BütünleştirilmişBilgiTeknolojileri Kontrol Listesi?Bu makale, bir organizasyonda özellikle bilgi sistemleri ve teknolojilerialtyapından kaynaklanan operasyonel riskleri yönetebilmek amacı bütünleşsı yla tirilmişşbir bilgi teknolojileri (BT) kontrol listesi geliştirmektedir. Çalı BT Yönetişma, imçerçevesi ve standartları n (bilgi kontrol modelleri) farklını seviyelerdeki operasyonelrisklere cevap vermeleri ve birleştirilmeleri gerektiğ sorununu vurgulamaktadı Risk,ini r.mları ş şBasel II bağ nda birı,operasyonel risk ve risk yönetimi tanı tartılmı lamıgereksinim analizi yapı şbilgi kontrol modelleri (BKM) arası bir farklı analizilmı, nda lıkgerçekleştirilmiş Basel II'de zarar olay tipleri olarak açıve klanan operasyonel riskkategorilerinin BKM'lerdeki kontrol hedeflerine eş tirilmesi ile operasyonel riskleşşnyönetimi (ORY) için bütünleştirilmiş kontrol listesi önerilmiş ÇalıBT tir. manıgeçerliliğve güvenilirliğ eş tirmeler üzerinde yapı şi i, leş lmıolan grup değerlendirmesinerı şdayandılmı r. Kontrol listesinin yönetimsel etkileri, kontrol listesinin denetimetışşı tıetkileri göz önünde bulundurularak tartılmı r.1
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractMehmet Zeki Önal, ?An Aggregated Information Technology Checklist for OperationalRisk Management?This paper develops an aggregated information technology (IT) checklist in orderto manage the operational risks in an organization, especially those caused by theinformation systems and technology infrastructure. The study addresses the issue of theIT Governance frameworks and standards (information control models) that respond todifferent levels of operational risks and need to be harmonized. The definition of risk,operational risk, and risk management are discussed, a requirement analysis regardingBasel II is conducted, a gap analysis between the information control models (ICMs) isperformed, and the aggregated IT checklist for operational risk management (ORM) isproposed by mapping the control objectives in ICMs to the operational risk categoriesdescribed in Basel II as loss event types. The validity and reliability of the study is basedon the focus group assessment of the mappings. The managerial impacts of the checklistare discussed, considering the audit implications of the checklist.1