Labour and profession during the early Republican Era: Meslek Magazine 1924- 1925
Erken Cumhuriyet Dönemi'nde iş ve meslek: Meslek Dergisi 1924-1925
- Tez No: 206315
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için Ebru Soytemel tarafından Eylül2006'da teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Erken Cumhuriyet Dönemi'nde ş ve Meslek: Meslek Dergisi,1924-1925Bu tez erken Cumhuriyet döneminde, 1920'li ve 1930'lı yıllar arası dönemi kapsamakta ve budönemde iktisat politikaları ve çalışma yaşamı hakkındaki tartışmaları, 1924-1925 yıllarıarasında yayınlanmış Meslek dergisi çerçevesinde incelemektedir. Birinci Dünya ve KurtuluşSavaşlarından sonra ulus-devletin kuruluş sürecinde, erken Cumhuriyet Türkiyesinde devletyetkilileri, entelektüeller, esnaflar ve işçiler gibi birçok aktör milli iktisat politikalarınınoluşumunda rol oynamış ve özellikle iktisadi alanda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinintartışılması ve ülke ekonomisine ve geleceğine yönelik endişeler dile getirilmiş ve sorunlarınönüne geçmeye yönelik çabalar gösterilmiştir. Bu çabaların en önemlilerinden biri özellikleticaret hayatına ve çalışma yaşamına yönelik uygulamaları ve sorunsallaştırmalarıkapsamaktadır. Bu kapsamda Meslek Dergisi ve çevresinin savunduğu Mesleki Temsil fikrive programı hem savaş döneminde hem de Cumhuriyetin ilk yıllarında iktisat politikaları vetemsiliyet açısında önemli tartışmalara neden olmuştur. Bu fikri savunan kesimler açısındanMesleki Temsil fikrine uygun olarak çeşitli meslek kolları, sektörler ve meslekorganizasyonları yakın izlemeye alınmış ve bu alanlarda yaşanan değişimler ve yenigelişmeler Meslek dergisinde yayınlanmıştır. Meslek dergisi yeni kuruluşların ya daörgütlenen meslek kollarının haberlerini sayfalarında müjdelerken diğer taraftan da faaliyetalanında sorunlar yaşayan esnaf, zanaatkar ve üreticilerin sorunlarının çözüm arayışınayönelik makalelere yer vermiş ve sorunlarının çözümünde mücadelelerini devam ettirencemiyetleri takip ederek onların haberlerini de yayınlamaya özen göstermiştir. Bu tez birtaraftan mesleki temsil fikri çevresinde biraraya gelen ve Meslek dergisi aracılığıyla döneminsorunlarına ve meslek haberlerine ışık tutan bu ekibin politik yaklaşımlarını ve tartışmalarınıortaya koymayı diğer taraftan da dergide yayınlanan haberler vasıtasıyla cumhuriyetin ilkyıllarının çalışma yaşamı ve koşullarına yönelik bir resim ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Ebru Soytemel for the degree of Master of Arts from TheInstitute for Graduate Studies in Social Sciencesfor History to be taken September 2006Title: Labour and Profession During the Early Republican Era: Meslek Magazine1924-1925This thesis examines the early Republican Era and evaluates the discussions about economicpolicies and working life between 1920s and 1930s within the context of the MeslekMagazine published between 1924-1925. Following World War I and the Independence Warand in the climate of the nation-state building, several actors in Republican Turkey, includingstate authorities, intellectuals, tradesmen and workers who played a role in the formation ofNational Economy, were concerned with the problems of economy and intended to confrontthe problem of economic activities, expressed their discontent about the future of the countryand made efforts to solve these problems. One of the most important attempts concerned theapplications and the problematizations related to the working life and situation of tradeactivities in the country. In this sense, the Meslek Magazine and the idea and the programmeof Occupational Representation endorsed by the group around this publication has led toimportant discussions on economic policies and representativeness in the political system bothin the years of World War I and in the early Republican period. The advocates of thismovement indulged in close examination of various occupational groups, sectors andoccupational organizations and they published their ideas on the current changes anddevelopments in the Meslek magazine. Meslek magazine hailed and devoted its pages to thenews about new organizations formed or the occupational groups that are being currentlyorganized, alongside the articles focused on the problems faced by the tradesman, the artisansand local producers in the search of remedies to their problems during their actual struggles.This thesis, on the one hand, attempts to examine the group formed around the idea ofOccupational Representation both in terms of their political opinions and by surveying themagazine they produced, namely Meslek in which problems of the period and information onthe news related to occupations were covered. On the other hand, it aims to draw a picture ofthe economy and working life and conditions of work in the early years of the TurkishRepublic.