Effect of BNST lesions on behavioral despair and navigational learning in female wistar rats
Dişi wistar sıçanlarında BNST lezyonlarının davranışsal çaresizlik ve uzamsal öğrenme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 206316
  2. Yazar: PINAR PEZÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖzetDişi Wistar Sıçanlarında BNST Lezyonlarının Davranışsal Çaresizlik ve UzamsalÖğrenme Üzerindeki EtkisiPınar PezükBed nucleus of the stria terminalis (BNST) duyguların düzenlenmesinde önemli birrolü olan limbik sistem beyin yapısıdır ve özellikle stresle başetme mekanizmasının önemlibir parçasıdır. Daha önceki çalışmalarımızda erkek sıçanlarda BNST lezyonlarının davranışsalçaresizliği arttırdığını ancak Morris Su Labirenti (MSL) ile ölçülen uzamsal öğrenmeyietkilemediği rapor edilmiştir. Bu çalışmada, BNST'nin cinsler arası farklılık gösteren birbeyin yapısı olduğu göz önünde bulundurularak, dişi Wistar sıçanlarında BNST'nin çift yanlılezyonunun bu iki davranıştaki etkisi incelenmiştir. Ameliyatlardan iki hafta sonra, lezyongrubu hayvanları (8 tane) ve sham-kontrol lezyon (lezyon dışında tüm işlemler uygulanankontrol) grubu hayvanları (7 tane) davranışsal çaresizliği ölçen ve 24 saat arayla uygulanan ikiZorunlu Yüzme Testine tabi tutuldular. Bir hafta sonra, hayvanlar günde 5 kez olmak üzere10 gün boyunca gizli platform MSL ile test edildiler. Bunu bir gün platformsuz ve bir güngörünen plaformlu MSL testleri izledi. MSL testlerinden iki hafta sonra da Açık Alan testi ilehayvanların motor aktiviteleri ölçüldü. Sonuçlar dişi sıçanlarda BNST lezyonlarınındavranışsal çaresizliği arttırdığını, MSL testindeki uzamsal öğrenme performansını iseetkilemediğini göstermiştir. Ayrıca BNST lezyonlarının hayvanların motor aktivitelerini deetkilemediği bulunmuştur. Deneyin sonuçları BNST'nin dişi sıçanlarda davranışsal çaresizliküzerinde önemli bir etkisi olduğunu fakat uzamsal öğrenme üzerinde istatistiksel olarakanlamlı bir etkisi olmadığını öne sürmektedir.vi
Özet (Çeviri)
AbstractEffect of BNST Lesions on Behavioral Despair and Navigational Learning in Female WistarRatsby Pınar PezükThe bed nucleus of the stria terminalis (BNST) is involved in many motivationalprocesses especially in coping with stressful situations. Previously we reported that in malerats BNST lesions aggravated behavioral despair but did not interfere with navigationallearning as tested by performance in the Morris water maze (MWM) task. Since the BNST isa sexually dimorphic structure, in the present study we tested female Wistar rats in bothbehavioral paradigms after bilateral electrolytic BNST lesions. Two weeks after surgery,lesioned animals (n=8) and sham-operated controls (n=7) underwent two forced swim testsseparated by 24 hr to assess behavioral despair. A week later, animals were tested in theMWM with a hidden platform task for 10 days (5 trials per day) followed by a probe trial testwith the platform removed. One day after probe trial, the animals were tested in a one dayvisible platform MWM. To assess locomotor activity, an open field test was administered twoweeks after termination of the MWM task. Our results indicated that female rats also showedaggravated behavioral despair after BNST lesions which did not impair acquisition innavigational learning in the MWM task. The BNST lesions did not affect performance inprobe trial of MWM or in open field test. Our findings strongly suggest that the BNSTmodulates depression as measured by behavioral despair in also female rats but does not seemto affect navigational learning.v