The relationship between teacher efficacy and professional development within the scope of an in-service teacher education program
Bir hizmet-içi eğitim programı çerçevesinde öğretmen özyeterlik inancı ve mesleki gelişim arasındaki ilişki
- Tez No: 206319
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETBu çalışma; (a) ngilizce' yi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerinözyeterlik inançları ile ? letişimsel Dil Öğretimi? uygulamaları hakkındakiözbildirimleri arasındaki ilişkiyi; ve (b) ? letişimsel Dil Öğretimi? yöntemiyle ilgilibilgi ve becerileri geliştirmeyi hedefleyen bir hizmet-içi eğitim programınınöğretmenlerin özyeterlik inancı, ? letişimsel Dil Öğretimi? ile ilgili özbildirimleri vegözlenen uygulamaları üzerine etkilerini araştırmaktadır.Veriler; (a) Öğretmen Özgeçmiş Anketi, (b) ngilizce Öğretmenleri'nin ÖzYeterlik nancı Ölçeği (ESTES) (Chacon, 2005), (c) Dil Öğretiminde letişimselOryantasyon Gözlem Formu (Spada & Frönlich, 1995), ve (d) Dil Öğretimindeletişimsel Oryantasyon Anketi kullanılarak, hizmet-içi eğitim öncesi ve sonrasındaolmak üzere uygulanan ön ve son testler yardımıyla iki aşamada toplanmıştır.Istanbul' daki 8 vakıf okulunda, ngilizce' yi yabancı dil olarak öğreten 50 Türköğretmen anket uygulamasına katılırken, bu öğretmenlerden sadece 20'sigözlemlenebilmiştir.Pearson Product Momentler Korelâsyonu analizinden elde edilen bulgularngilizce' yi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin özyeterlik inançları veonların ? letişimsel Dil Öğretimi? uygulamaları ile ilgili özbildirimleri arasında birilişki olmadığını göstermiştir. Ancak, özyeterlik alt boyutları ve öğretmenlerin? letişimsel Dil Öğretimi? uygulamaları ile ilgili özbildirimleri alt boyutları arasındagüçlü ilişkiler bulunmuştur. Hizmet-içi eğitimin etkileri ile ilgili olarak, Eşlendirilmişörneklem t-testi analizi sonuçları, uygulanan programın öğretmenlerin özyeterlikinançları ile onların ? letişimsel Dil Öğretimi? uygulamalarını geliştirdiğini ortayakoymuştur.vBu çalışma, ngilizce'nin yabancı dil olarak kullanıldığı Türkiye'de,öğretmen özyeterlik inancı çalışmalarını yabancı dil öğretimine yayan ilk çalışmaolması nedeniyle alana önemli katkılarda bulunmaktadır. Son olarak, bu çalışma hemdaha sonra yapılacak çalışmalara öneriler sunmakta hem de öğretmenlerin meslekigelişimine yönelik hazırlanacak programlar için yararlı bilgiler içermektedir.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe present study investigated; (a) the relationship between Turkish EFLteachers? efficacy and their self-reported practice of Communicative LanguageTeaching (CLT), and (b) the impact of an in-service teacher education programaiming at improving participating teachers? knowledge and skills in CLT on TurkishEFL teachers? efficacy, and, their self-reported and actual practice of CLT.Data were collected in two phases; pre and post tests were conducted beforeand after the in-service teacher education program by using; a) Teachers?Background Questionnaire, b) English Teachers? Sense of Efficacy Scale (ESTES)(Chacon, 2005), c) Communicative Orientation of Language Teaching (COLT):Observation Scheme (Spada & Frönlich, 1995), and the questionnaire version ofCOLT (QCOLT). 50 Turkish EFL teachers working in eight foundation schools inIstanbul responded the questionnaires while only 20 of them were observed.The findings of the analysis of Pearson Product Moment Correlationindicated no relationship between Turkish EFL teachers? efficacy and their self-reported practice of CLT. However, significant correlations were found within thedimensions of teacher efficacy and teachers? practice of CLT. As for the impact ofthe in-service teacher education, the results of the Paired samples t-tests revealed thatafter the in-service teacher education program, the teachers not only improved theirpractice of CLT but also became more efficacious.The present study, being the first one conducted in Turkish EFL context, hassignificant contributions in the field. Finally, this study does not only makesuggestions for further research in the field but also has implications for professionaldevelopment programs.iv