Perceptions of Erasmus students about European identity
Erasmus öğrencilerinin Avrupa kimliğini algısı
  1. Tez No: 206320
  2. Yazar: ÖZLEM PEHLİVANER
  3. Danışmanlar: DR. AKİ VİRTANEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETBu çalışma, Erasmus öğrencilerinin Avrupa kimliği algısını incelemektedir. Buçalışmanın doğası niteliksel veri toplamak için derinlikti görüşmeleri kullanarak bir vakaçalışması metodolojisini gerektirmiştir. Bu çalışma, Erasmus öğrencilerinin Avrupakimliği algısı nedir? Erasmus Programı'na katılmanın Avrupa kimliği algısınınoluşmasına katkısı var mıdır? sorularını cevaplamayı denemiştir.Bu çalışmanın katılımcıları, Avrupa Komisyonu Erasmus üyeliğine hakkazanmış ve 2005-2006 Sonbahar döneminde, kendi üniversiteleri ile Istanbul'dakiBoğaziçi Üniversitesi arasındaki ortaklık sonucu burs kazanmış olan öğrencilerdir. Onkatılımcı seçilmiştir ve kaydedilen tek kişilik görüşemeler yapılmıştır. Kayıtlarıntamamının deşifrasyonu tercih edilmiştir. Veriler tüme varımsal analiz yaklaşımına göreçözümlenmiştir.Buluntulara göre, temel olarak ?Avrupalı? üç tanımı ortaya çıkmıştır: AvrupaBirliği vatandaşı olan, Avrupa (Moskova'dan Boğaziçine kadar) içinde bir ülkeden biriolan, ve Avrupa medeniyeti tarihini, kültürünü ve geleneğini paylaşan. Buluntulara göre,Erasmus Programı en iyi bilinen öğrenci değişim programıdır ve üniversiteler arasıfarklı ortaklıklar ve burslar sağlamsı bakımından bir fırsat olarak kabul edilmektedir.Bununla beraber, katılımcılar bu değişim deneyiminden etkilenmiş olsalar da, sadece birkatılımcı programın farklı kültürleri ve farklı ülkeden insanları bir araya getirerekAvrupa kimliğini güçlendirdiğini vurgulamıştır. Katılımcıların ortak bir Avrupakimliğine sahip olduğunu söylemek mümkün olmasa da ?Avrupa'lı olmanın? onlar içinbir tanımlayıcı olduğu söylenebilir.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study examines the European identity perceptions of Erasmus students. The natureof this study required a qualitative case study methodology using in-depth interviews tocollect the data. This study attempted to answer the questions: What are perceptions ofexchange students about European identity? Does participation in the Erasmus Programcontribute to the creation of the European identity?The participants in this study were students who had applied to the EuropeanCommission to qualify for the Erasmus University Charter and also had scholarships asa result of the partnership between their own universities and Istanbul?s BoğaziçiUniversity in 2005-2006 Fall. Ten participants were selected and interviewed duringsingle meetings that were recorded. Full tape transcription was being used. The datawere analyzed according to the inductive analysis approach.According to the findings, three definitions of ?European? mainly emerged: onewho is a citizen of the European Union, one who is from a country in Europe (fromMoscow to Bosporus), and one who shares the history, culture and tradition of theEuropean civilizations. According to findings, the Erasmus Program is a well knownexchange program and accepted as an opportunity to provide different partnerships andgrants. However, although the participants were affected by this exchange experience,only one emphasized that the program strengthened the European identity by bringingdifferent students from different countries and different cultures together. It was notpossible to say that the participants have a common European identity; however ?beingEuropean? is an identifier for them.iii