Kıbrıs hece yazılı Yunanca'da morfolojik ve fonetik çözümlemeler
Morphological and phonetic features of Cypriot Greek in syllabar
  1. Tez No: 206327
  2. Yazar: MEHMET ERTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ TEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
vÖZETKıbrıs hece yazısıyla yazılmış belgeler M.Ö. 8. yüzyıldan Helenistik çağa kadar bütünadaya yayılmıştır. Bu belgeler, Küçük Asya'daki Pamphylia Yunan lehçesi gibi komşubölgelerin dilleri ve lehçeleriyle karşılaştırılabilen özel bir Yunanca ile kaydedilmiştir.Kıbrısta yazının ve dilin gelişimi, yazının tarihi ve Yunan dialektolojisi için önemli birkonudur. Hece sistemindeki bu yazı modeli, Bronz Çağ evresinin bir devamıdır. Adada Minosve Miken uygarlıklarının etkisi altında gelişmiş olabilir ancak yazım sistemi henüzçözümlenememiş Eteokıbrıs dili gibi bazı Yunanca olmayan diller içinde uygulanmıştır.Kıbrıs hece yazısındaki belgelerin çift taraflı bir problemi vardır. İlki hece yazısınınkullanım sorunu ikincisi farklı diller için yazının kullanılmış olmasıdır. Çünki; aynı ya dakısmen farklı bölgelerdeki aynı dil için farklı hece yazısı olduğu açıktır. Halihazırdaki bu tezadadaki Yunan dili üzerine odaklanmıştır. Burada hece yazısıyla yazılmış belgelerdekiYunanca'nın morfolojik ve fonetik analizi izlenecektir.Bu çalışma, Olivier Masson'un ek baskılarla genişletmek suretiyle, Kıbrıs hece yazısıylayazılmış tüm yazıtları bir araya getirdiği ?Les Inscriptions Chypriotes Syllabiques? adlıcorpus sayesinde oluşmuştur. Kısaca ICS adı verilen bu eser aracılığıyla, şu ana kadarbelgelenmiş beş yüzün üzerindeki yazıtlarda geçen şahıs isimleri, isimler, fiiller, tanrı, tanrıçaisimleri ve belirteçleri, zarflar, sıfatlar bağlaçlar, partisip ve preposisyon'lar bu çalışmada tektek sınıflarına ayrılarak fişlenmesi bir yöntem olarak belirlenmiştir.?Kıbrıs Hece Yazılı Yunancada Morfolojik ve Fonetik Çözümlemeler? başlığı altındayapılan bu çalışmada öncelikle yazının tarihsel gelişimi, yazının çözümlenme aşamasındakibilim insanlarının katkıları, yazının çevresindeki diğer dillerle olan benzerlikleri, yazınıngramer ve fonetik değerlerinin tespiti bu çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYMORPHOLOGICAL AND PHONETIC FEATURES OF CYPRIOT GREEK INSYLLABARDocuments in syllabar in Cyprus were spread in whole island from 8th century till toHellenistic Age B.C. They were recorded in a particular Grek which can be compared withlanguages and dialects of adjacent areas like Pamphylian Greek Dialect in Asia Minor.Evolution of Script and language in Cyprus is a topic matter fort he history of the script andfort he greek dialectology.The writting model in syllabary is a continuation of the Bronze Age phases. It may bedevelopped under the influence of Minoan and Mycenean civilizations in the island but thewritting system was applied also for some non-greek languages like Eteokıbrıs. Cypruslanguage which is stil undeciphered. Dokuments in syllabar in Cyprus have a two-sidedproblem. The first is the problem of the use of the syllabic script and the second is theengagement of the script for different languages. As it is clear there were also differentsyllabaries for the same language in the same and partially different areas.In the present master thesis we focused mainly on greek language in the island. Herefollow a morphological and phonetical analysis of the greek in the documents in syllabicscript.This study stands mainly on the basis of O. Masson?s work ?Les Inscriptions Chypriotessyllabiques?. The method applied in the study is to classify all the verbs, nouns, adverbs,adjectives, personal names, names and attributes of gods/goddess, participles and prepositionsknown from over 500 inscriptions gathered in the above mentioned corpus which isabbreviated as ICS.As a consequence, the main purpose of the thesis under the title of ?Morphological andPhonetic Features of Cypriot greek in syllabar? is to investigate first of all the historicaldevelopment of the writing system, to establish the grammar and the phonetic equivalents, toreveal its similarities with other dialects within the neighboring periphery and to compile theindividual contributions of linguists in the course of decipherment process.