Changing dynamics of modern Chinese defence politics
Modern Çin savunma politikasının değişen dinamikleri
  1. Tez No: 206337
  2. Yazar: GÖRKEM DENİZ OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZETGünümüzde Çin'in yükselişi Uluslararası politikanın en önemli konularından biridir. Çin'insavunma politikasının yapısı hızlı ekonomik kalkınma ve ülkedeki politik istikrarla beraberdeğişmektedir. Çin'in savunma politikasının küresel politikaların bütün yönleri üzerinde çokönemli bir etkisi vardır. Bu değişimi anlamak için Çin'in modern tarihteki büyük stratejisini,Çin'in büyük ve orta güçlerle olan ilişkilerini ve Çin'in askeri kapasitesini anlamalıyız.Çin hızlı ekonomik büyümeyle askeri kapasitesini arttırmasına rağmen, Çin'in yakın gelecekiçin düşük profil ve barışçıl diplomasiyi devam ettireceğine inanılmaktadır. Ancak AsyaPasifik bölgesinin hızlı değişen dinamiklerine baktığımızda, Çin'in revizyonist politikayıtercih edip bölgede ABD, Rusya ve Japonya için bir rakip de olabilir. Bu durum bölgesel veglobal güvenlik politikalarını derin bir şekilde etkileyebilir.Bu tezde, Çin'in savunma politikasının değişen dinamiklerini incelemeye çalıştım. Öncelikliolarak Çin'in büyük stratejisi ve modern tarihi incelenmiştir. Ayrıca, Halk KurtuluşOrdusu'nun (PLA) askeri kapasitesini, zaman içinde doktrinlerindeki değişimi ve savunmaendüstrisinin modernizasyonunu analiz edilmiştir. Son olarak Çin savunma politikasınınproblemleri ve gelecek için olası senaryolar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday the rise of China is the one of the most important issue in the international politics. Thestructure of China?s defence politics is changing by the rapid economic development andpolitical stability. China?s defense policy has a very important impact on the all areas of theglobal politics. To understand this development, we need to understand the China?s grandstrategy in the modern history, China?s international relations with major and regional powersand China?s military capabilities.Although China is rapidly increasing its military capabilities with the support of fast economicdevelopment, we estimate that China will keep following the low profile and peacefuldiplomacy for the near future. However, when we check changing rapid dynamics of Asia-Pacific region, China also may prefer revisionist politics which challenges to USA, Russia andJapan. This option may create deeply threats for regional and global security.In this thesis, we tried to understand the changing dynamics of the modern Chinese defencepolitics. Firstly, China?s grand strategy and foreign policy were examined. Then, the militarycapabilities of the People?s Liberation Army in the perspective of doctrinal change anddefence industry modernization was analyzed. Finally, the problems of the China?s defencepolicy and possible scenario?s for the future of the China were examined.