Düşsel mekanda peyzaj
The landscape in imaginary space
  1. Tez No: 160311
  2. Yazar: FEYZA İLKYAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BİRSEN GİDERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET İlkyaz Gürleşen Feyza, Düşsel Mekanda Peyzaj, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu, Ankara, 2005 Düşsel mekanda peyzaj konulu bu yüksek lisans sanat eseri raporunda, peyzajdan yola çıkılarak resmin renk-çizgi-yüzey ilişkisi gibi problemlerine çözüm bulunması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda oldukça zengin görsel veriler barındıran doğadan yararlanılmıştır. Doğadaki parçalanma, renk alanları, geometri, dağılım, denge ilişkileri resim dilinin olanaklarıyla çözümlenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde, konunun seçiliş, ele almış nedenlerinden, çalışmaları oluşturma aşamasında yönlendirici unsurlardan, temel uyaranlardan bahsedilmiştir. Çözüm aranan sanatsal problemler doğrultusunda doğadan ne şekilde yararlanıldığı özetlenmiş ve doğanın çıkış alınması nedeniyle de manzara resim geleneği, başlangıcından günümüze özetlenmeye çalışılmıştır. Zaman içinde manzara geleneğinin geçirdiği süreç ve değişen manzara yorumlarından söz edilmiş, modern sanatla birlikte, önemli olanın dış dünyanın yüzeysel görüntüsü değil, onu oluşturan koşulların yani sanatın kendi iç dinamiklerinin önemli olduğu ifade edilmiştir. Rönesans'la çizgi, Cezanne ile renk perspektifinin bulunmasıyla farklı biçimlerde çözümlenen derinlik probleminden söz edilmiştir. Sanattaki hızlı değişimler ve deneysel çalışmalarla ortaya çıkan farklı manzara yorumlarına değinilmiştir. Birinci bölümde, batı resminde manzara geleneğinin oluşmaya başladığı 16. yüzyıldan modernizme kadar uzanan dönemde manzaranın ele alınış biçimleri ve değişim aşamaları irdelenmiştir. Giorgione'den Van Gogh'a manzara resminin geçirdiği değişiklikler üzerinde durulmuş, modernizmin oluşum süreci, özellikleri ile sanatçı-doğa ilişkisi ve resimde soyutlama konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde sanat yapıtının içerdiği düşsellik ve modern sanat kapsamında düşsel manzara yorumlarındaki çeşitliliklere yer verilmiştir.11 Üçüncü bölümde doğanın lirik anlatımı başlığı altında, geleneksel Çin ve Japon resminde manzara konusuna değinilmiştir. Dördüncü bölümde, resimde mekan oluşturma probleminde önemli rol oynayan derinlik ve perspektifin sanat tarihi sürecinde kullanım biçimleri konusunda açıklamalarda bulunulmuştur. Beşinci bölümde kişisel uygulama sürecinde resimsel mekan yaratımında yüzey derinliği probleminden bahsedilmiştir. Altıncı bölümde düşsel mekanda peyzaj konusu başlığı altında araştırma süresince karşılaşılan sorunlar ve çözümlemeleri, genel açıklamalardan sonra, uygulamalar kapsamında ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Uygulamalı çalışmalarda doğa görünümlerinden yola çıkılarak oluşturulan düşsel manzara önerileri sunulmuştur. Ele alınan resimsel problemlere ilişkin çözümlemelere ulaşmak için benzer problemleri ele alan sanatçıların çalışmaları incelenmiş ve kişisel bir resim dili yaratılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, doğa görünümlerinden yola çıkılarak çözüm aranılan mekan problemine ulaşmaya çalışırken varılan noktalar belirtilmiştir. Anahtar sözcükler Düş, düşsellik, mekan, peyzaj, perspektif, derinlik
Özet (Çeviri)
in ABSRACT İlkyaz Gürleşen Feyza, The Landscape in imaginary Space, Graduate Artistic Work Report, Ankara, 2005 This graduate artistic work report, which is on the subject of landscape in imaginary space, aims to find solutions to pictorial problems like color and line-surface relationships by taking the landscape as a starting point. In this respect the lavish visual resources of the nature are used. The relationships of disconnection, color planes, geometry, distribution, balance are tried to be expressed with the possibilities of the art of painting. In the Introduction the reasons for the selection and the handling of the subject, the guiding elements and basic stimulators are explained. The ways the nature has been used is summarized in the direction of the artistic problems that are tried to be solved. As the landscape is the starting point, the tradition of landscape painting - since its beginnings until today- is summarized. The changing tradition of landscape painting and different landscape interpretations are discussed. With the development of modern art the importance of the dynamics of newly emerging art, in other words the internal dynamics of art rather than the surface appearance of the outside world is emphasized. The various formal solutions to the problem of space such as the linear perspective of the Renaissance period and the color perspective of Cezanne, have been discussed. The various interpretations of landscape that occur with the rapid change of artistic movements and in the experimental work of arts have been mentioned. In the first chapter, the forms and transformation of western tradition of landscape painting, since its beginnings in 16th century until the development of Modernism, has been analyzed. The transformations of the landscape painting from Giorgione to Van Gogh have been underlined, the development process of Modernism, and especially subjects of the artist-nature relationship and the abstraction in painting have been analyzed.IV In the second chapter the imaginative quality of the work of art and the varieties in the interpretations of imaginative landscape paintings of Modern Art has been studied. In the third chapter, which is titled as the lyric expression of landscape, the subject of landscape in traditional Chinese and Japanese paintings has been examined. In the fourth chapter, the utilization of depth and perspective, which play a crucial role in creation of space in painting, in the process of art history has been explained. In the fifth chapter, the problem of the surface depth in creation of pictorial space in the process of personal work has been narrated. In the sixth chapter, which is titled as the landscape in imaginary space, the problems that are faced in the research phase and their solutions have been analyzed at length under the heading of applications after general explanations. In the applied works, imaginary landscape proposals that were derived from natural scenery have been presented. In order to find solutions for the pictorial problems that were discussed, the works of the artists, who deal with similar problems, have been analyzed and a personal painting language is aimed to be created. In the conclusion, the results of the space problem, which was tried to be solved by taking the landscape images as starting point, have been presented. Key Words Imagine, imaginary, space, landscape, perspective, depth