Essentials of Chinese foregin policy and economy
Çin dış politikası ve ekonomisinin temelleri
  1. Tez No: 206339
  2. Yazar: CAN KIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Çin dünya tarihi ve dış politikalaırına yön veren başlıca devletler arasında yer alan,uluslararası ortamın önemli bir aktörüdür. Bu araştırma konusu seçiminde temelnedenlerden birisi de Soğuk Savaş sonucunda değişen uluslararası konjüktür zemininde,Çin'in değişen dış politika önceliklerinin bölgese ve küresel ölçekli güç dengeleriniyakından ilgilendirebilecek sonuçlara bakıp güçlü dinamikleri bünyesinde barındırmasıdır.Akademik açıdan bakıldığında, Çin'i tanımak, eğilimlerini analiz edebilmemiz, günümüz vegeleceğin güç dengelerini etkileyebileceği varsayılmaktadır. Çin Dış Politikasının mevcut vegelecekteki muhtemel durumunu daha iyi anlayabilmek ve bazı tahminlerde bulunabilmekiçin, öncelikle bu ülkenin politik yapılanması ve dış politika karar alma organlarının çalışmadinamiklerini bilmek gerekmektedir.Bu çalışmada Çin'in günümüze kadar tarihsel gelişimi, inişleri ve çıkışları, fiziksel yerleşimözellikleri, ekonomik yapısı, dış politika aktörleri ve tüm karar verme derecelerinde roloynayan milliyetçilik, pragmatism, liberalism ve realism ele alınmıştır.Son olarak da Çin'in diğer ülkeler ile yürüttüğü ekonomik ilişkiler ve Asya- Pasifik'tekibüyük güçle (Rusya, Avrupa Birliği ve Amerika) olan dış politikası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
China is one of the most leading countries in the world and a very important actor of ainternational organizations which influences the world history and foreign policies. One ofthe prominent reasons of choosing this subject is that under the platform of changing worldconjecture after Cold War and, China contains very powerful dynamics in its structurewhich impacts regional and global power balances in the world. Recognizing China fromthe perspective of academics, and analyzing its tendencies in region and in the world aresupposed to affect power balances now and in the future. In order to understand better theprobable position of Chinese Economy and Foreign Policy now and in the future, to makesome predictions, first of all Political Structure of Chinese Foreign Policy and Organs ofForeign Policy Decision-Making Structure must be known. For better understanding theactual and future position of China in the world, first of all, we have to learn its politicalstructure and foreign political structure and foreing policy decision-making mechanisme.In this thesis, I intented to examine historical background of China, physical setting andeconomic structure, foreign policy actors and all decision-making ranks from thenationalism, pragmatism, liberalism and realism.Finnally, I examined Chinese foreign and economic relations toward other countries and itsforeign policy toward the major powers in Asia- Pasific Region. (Russia, European Unionand U.S.A.).