Günümüz Türk resminde doku yüzey imgelemi
The texture-surface images at the present days picture art of Turkey
  1. Tez No: 206383
  2. Yazar: EVRİM ERBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması; ?Günümüz Türk Resminde Doku-Yüzey İmgelemi? konusu ile sınırlıolup hem kuramsal hem de uygulama olarak ele alınmıştır. Bu tez çalışması beş bölümdenoluşmaktadır. İlk dört bölüm dokunun plastik değer olarak resim sanatında ve Türk resmindegünümüze değin gelişim aşamaları incelenmiştir. Beşinci bölüm ise deneysel araştırmalarımlaelde ettiğim bulguları kendi üretim tarzımdaki örneklerin saptanması ve açıklamasınıiçermektedir.Birinci bölümde dokunun tanımları literatür taraması sonucu elde edilen verilerlederlenmiş olup örneklerle anlatılmıştır. Bu anlamda psikolojik etkileri araştırılmış ve resimsanatında nasıl ele alındığı değerlendirilmiştir.İkinci bölümde resim sanatının plastik elemanı olan dokunun resim sanatındakitarihsel sürecine değinilmiştir. Bu bağlamda, dokunun sanat tarihi içinde ilkel çağlardangünümüze değin nasıl kullanıldığı ve zaman içinde nasıl geliştiği örnekler verilerekanlatılmıştır.Türk resminde doku-yüzey ilişkisi başlıklı üçüncü bölümde Türk resminin 1950 öncesive sonrası dönemlerde doku elemanının nasıl kullanıldığı ve gelişim süreci derlenmiş vedeğerlendirilmiştir.Türk resminde eserlerinde dokunun plastik bir değer olarak öne çıkan günümüz çağdaşTürk sanatçıları derlemiş ve doku elemanını nasıl kullandıkları anlatılmıştır. Bu bağlamdaTürk resminde doku elemanın resimsel bir değere dönüştüğü gözlemlenmiştir.Popüler kültürün yansımaları ve gelişen teknolojinin kulanım etkisi ile gelenekseltuval resminin farklı ve yenilikçi bir değişim içinde kılmıştır. Tuval resminde boyanın dokusaltadlarının süregelmesinin yanı sıra farklı yüzey ve farklı dokusal tadların geliştiğigörülmektedir. Gerek kolaj tekniğin, ready-made,asamblaj gibi yapay ve doğal malzemelerinkullanımı ile sanatçının yapıtlarında salt imge ve dokunun kullanıldığı anlatım biçimlerioluşmuştur. Özellikle kavramsal sanat, minimal sanat, happening, vücut sanatı, enstalasyongibi oluşan sanat hareketleri içinde dizayn konusu olan nesnelerle doku elemanı üzerindedurulmuş, yüzeyde farklı yeni bir boyut içinde çekici ve gizemli bir unsur karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is limited with the subject `texture-surface imaginary in today?s Turkishart.? And the thesis is prepared both practically and theoretically. The thesis has got fivesections. In the first-four section tissue as a plastic value, has been studied on, but in the fifthsection there is an explanation of examples of my technique that I learnt at the lastexperimental research.At the first section, definitions of the tissue are complied and explained with theexamples. And psychological affects of the art are researched.At the second section, the history of the progress of the tissue which is a plastic part ofart is told. In the art history of tissue how texture is used in the primitive age and developed,explained with the examples.The relations of surface-tissue are the head of the third section. In Turkey, before andafter 1950 tissue is explained how the tissue has been used.The traditional canvas art has occured in a different and reformist diversitty , becauseof the reflection of popular culture and developing technology. Tastes of different surface andtissue have changed besides continueing tastes of tissue of paints in the canvas art.expoitionstyles which mere image and texture is used in artists?s work of art with the usage of naturaland artificial materials like collage technique ,ready-made asamblaj. Esspeacilly tissueelemans with the design subjects which are in some art movements like conceptiual art.,minimal art, happening body art; a mystical and attractive eleman has occured in a differentdimension for surface.