Günümüz Türk resminde Süleyman Saim Tekcan ve Riva Atlarının sanat eğitimine etkisi
The effect of Süleyman Sai̇m Tekcan and 'The Horses of Ri̇va' on arts educati̇on i̇n contemporary Turki̇sh image
  1. Tez No: 388196
  2. Yazar: HAMİDE VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GONCA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı Türk resim sanatında at tasvirleri konusu üzerinde inceleme yaparak, Türk kültür hayatında atın önemi ve faydası düşünülerek, geçmişte olduğu gibi günümüzde de at olgusunun Türk kültür ve sanatındaki yerini belgelemektir. Bununla birlikte Süleyman Saim Tekcan'ın Riva Atları konulu resimlerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Resim- İş Öğretmenliği Bölümünde okuyan öğretmen adaylarının sanat eğitimleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturup oluşturmadığını ortaya koymak, yine bu adayların kültürel değerlerimizin sanata yansıtılması hususunda ilgi ve bilgi düzeylerinde farkındalık oluşturmaktır. Bu inceleme yapılırken Tekcan'dan önceki ve sonraki sanatkârlara da değinilerek Tekcan'ın üslubuna vurgu yapılmaya çalışılmıştır. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında yapılan araştırma, Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim – İş Öğretmenliği Bölümünün 2. sınıfında eğitim gören 26 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Ön test ölçümü için at konulu resimler yaptırılmış daha sonra geçmişten günümüze at tasviri, Tekcan'ın Türk sanatındaki yeri ve resimlerinin etkisi üzerine seminer verilmiştir. Seminer sonrasında öğrencilere son test ölçümü için tekrar resim yaptırılmıştır. 3 hafta süren araştırma sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesi için 5'li likert tipi ölçek esas alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla çözümlenmiştir. İlgili çözümlemeler sonucu, yapılan çalışma öğretmen adaylarının sanat eğitimleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmuş ve farkındalık düzeylerini anlamlı oranda yükseltmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk Resim Sanatı, Türk Kültüründe ve Resim Sanatında At Tasviri, Süleyman Saim Tekcan, Riva Atları, Sanat Eğitim
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to certify the place of the horse case at the Turkish culture and art by studying on the subject of the horse depiction in the Turkish painting art and also for the importance and advantage of the horses in terms of Turkish cultural life. Besides, it is aimed to put forth whether or not“The Horses of Riva”themed paintings of Süleyman Saim Tekcan do create a significant impact on arts education of teacher candidates studying at the Division of Art Education in the Faculty of Fine Arts and also to create awareness in the candidates' interest and knowledge about reflecting our cultural values on art. While this research was conducted, it was attempted to emphasize on Tezcan's style by referring to the artists before and after Tezcan. The study, conducted on 2014-2015 educational year, is carried out with 25 students studying in the second grade at the Division of Art Education in the Faculty of Fine Arts, Atatürk University. Pretest-posttest experimental design is applied in the research. For the pretest measurement, horse themed pictures have been drawn; subsequently seminars have been given on the place of Turkish art, the effect of his paintings and the depiction of art from past to present. After the seminar, for the post-test measurement,once again students have been made to draw pictures. For the assessment of the data obtained from the research, the Likert-type scale is taken as a basis. The data obtained have been resolved with the SPSS package programme. As a result of related analyzes, the study has created a significant impact on teachers' arts education and expanded their awareness level in a considerable extent. Key Words : Turkish Art, The Depiction of Horse in Turkish Culture and Art, Süleyman Saim Tekcan, The Horses of Riva, Arts Education