Paraya serbest bankacılık teorisi yaklaşımı
Free banking theory approach to money
- Tez No: 206448
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAYIM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
iiÖZETktisat literatüründe, son yıllarda, para arzında rekabetin var olup olmaması, dolayısıyla da,para arzının merkez bankası gibi bir para otoritesi tarafından gerçekleştirilipgerçekleştirilmemesi üzerine yapılan tartışmalar önem kazanmaktadır.Laissez faire'ın para ve bankacılığa uygulanması konusu, bazı iktisatçılar tarafından destekgörmekle birlikte, bazı iktisatçılar tarafından da eleştirilmektedir. Serbest bankacılık teorisininen önemli taraftarı Hayek'tir. Hayek'i diğerlerinden üstün kılan yönü; görüşlerini,liberalizmin parladığı yıllarda (1970'lerde) değil, söndüğü yıllarda (1930'larda) savunmuşolmasıdır. Pek çok eleştiri almış olmasına rağmen; Hayek'in görüşleri, çok değerli teorikbilgiler sunmakta ve iktisadi problemlerin çözümü için sağlam birer kaynak teşkil etmektedir.Bu çalışmada, para'ya serbest bankacılık teorisi yaklaşımı ele alınmaktadır. Bu bağlamdaöncelikle, iktisadi literatür taraması yapılmakta ve özellikle de Hayek'in görüşlerine yerverilmektedir. Mevcut iktisadi bilgiler, Hayek'in serbest bankacılık görüşüne yapılaneleştiriler ve Hayek'in serbest bankacılık görüşünün ?elektronik para? dahilindeki modernimplikasyonları doğrultusunda, serbest bankacılık yaklaşımının geçerliliği konusunda birhükme varılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn economics literature, arguments about money supply have been discussed in recentyears. Laissez-faire approach to money and free banking is one of these arguments.Laissez faire approach to money and free banking has been supported by some economistsand rejected by the other ones. The most important advocate of free banking theory is Hayek.His most important superiority to his collegeous is that he advocated his views in the yearsliberalism was not so popular (1930s). Although, there have been a lot of rejections toHayek?s views, his views offer valuable theoric informations and form a sound ground for thesolutions to economic problems.This study examines free banking theory approach to money. In this context, economicsliterature is to be researched and especially Hayek?s views are to be explained. The validity offree banking theory is to be discussed, drawing attention Hayek?s views, in this study.Consequently, this study shows how important Hayek?s views and its modern implications,including electronic money, are in economics.