Türkiye imalat sanayiinde teknolojik değişim süreci:Bir faktör analizi uygulaması
The Factor analysis of the technological change process about the manufacturing industry in Turkey
- Tez No: 206449
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞEN, DR. KORAY DUMAN, Y.DOÇ.DR. ADİL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETTürkiye imalat sanayiinde teknolojik değişim sürecinin faktör analizi konulu tezin amacıiki binli yıllarda yaşanan teknolojik değişim gereksimini amprik bir çalışmaylaçözümlemektir.Birinci bölümde, teknolojik değişimin, rekabet, üretim- büyüme, talep, istihdam ve dışticaret açısından ekonomik analizi yapılarak tüm ekonomi üzerindeki gerçekleşen ve beklenenyapıcı ve yıkıcı etkilerine değinilmiştir.kinci bölümde, Türkiye'de imalat sektöründe teknolojik değişimin itici güçlerinibelirlemek için faktör analizi uygulanmıştır. Teknolojik değişimin en önemli itici gücü ithalatbaskısı olarak belirlenmiştir. thalat baskısı gümrük birliği sonrasında Türkiye imalatsanayinin yadsınamaz bir yaratıcı yıkım süreci içinde olduğunu, bu süreçte büyük ölçeklifirmaların yenilikçiliğe daha yatkın olmaları nedeniyle kendilerini koruyabildikleri, bunakarşılık KOB 'lerin daha az korunmalı durumda oldukları ya da korunmalı durumdaolmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of the thesis with subject ? the factor analysis of the technological change processabout the manufacturing industry in Turkey is to measure positive and creative destructioneffects of the technological change.At the first chapter, the effects of the technological change about the competition,production- growth, demand, employment and international trade were analysed.At the second chapter, we applied a factor analysis about the manufacturing industry inTurkey to prove the creative destruction effects of the technological change. As aconsequence, we saw that the most significant thrusting power was import pressure. Aftercustoms union, in Turkey at manufacturing industry, import pressure have caused creativedestruction effects. Moreover, it was seen that big scale firms have to make technologicalchange to survive and small commercial businesses meet the creative destruction effects ofthe technological change.