The transformation of an industrial location: Dilovasi from 1990s to present
Bir sanayi bölgesinin dönüşümü: 1990'lardan günümüze Dilovası
- Tez No: 206496
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, yoğun bir sanayi bölgesi olan Dilovası'nın 1990'lardan bugüne geçirdiği dönüşümü ele almaktadır. Türkiye'nin içinden geçtiği sanayileşme sürecinin Dilovası gibi yoğun bir sanayi bölgesine ne şekilde yansıdığı üzerinde durulmuş ve verilerden hareketle devlet ile sanayi/sanayici ilişkisinin değişen boyutları ile bölgedeki sanayi yoğunluğunun çevresel sonuçları tartışılmıştır. Bu zaman dilimi iki ana bölümde incelenmiştir. Dilovası Belediyesi'nin kurulduğu 1987 yılından Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulduğu 2002 yılına kadarki dönem ilk kısmı oluştururken, 2002 sonrası ikinci kısmı oluşturmaktadır. Birinci kısımda devlet ile sanayi/sanayici arasındaki ilişkide hayırseverlik ile yolsuzluk arasında gidip gelen söylem ve pratiklerin öne çıktığı vurgulanmıştır. İkinci dönemde ise, 1990'ların sonunda gündeme gelen yasal dönüşümleri takiben bölgenin küresel kapitalist sisteme entegre ve özerk bir sınai üretim merkezi haline geldiği öne sürülmüştür. Neoliberal kurumsallaşma döneminin ürünlerinden biri olan ve 2000 yılında çıkan organize sanayi bölgeleri yasası ile sanayi bölgeleri geniş yetkilere ve önemli özerklik yeteneğine sahip olmuşlardır. Dilovası örneğine yoğunlaşan bu çalışma, 2002 yılında organize sanayi bölgesi ilan edilen Dilovası sanayi bölgesinin giderek artan çevre sorunlarına rağmen nasıl bu yeni yapı içerisine dahil edildiğini ve bu durumun sonuçlarını tartışmaktadır. Son olarak Dilovası'ndan hareketle Türkiye'nin içinde bulunduğu sanayileşme süreci ve bunun toplumsal, siyasi ve ekolojik sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the transformation of Dilovası, a densely industrialized location, from 1990s to present. It focuses on the effects of industrialization process of Turkey on Dilovası and through the data discusses the changing relationship between state and industry/industrialist and the environmental outcomes of the industrial density in the region. This time interval is analyzed in two sections. The period from the establishment of Dilovası Municipality in 1987 to the constitution of Dilovası Organized Industrial Zone in 2002 constitutes the first section; whereas post-2002 period constitutes the second. The set of oscillating discourses and practices between philanthropy and corruption is underlined in the first period. The second period, on the other hand, argues that Dilovası has become an industrial location which is almost autonomous and free from public inspection and an integrated place to the global capitalist economy. The Law of Organized Industrial Zone in 2000, as an outcome of the neoliberal institutionalization period in Turkey, provided vast authority and almost autonomous structure to the industrial regions. Focusing on Dilovası, which is declared as an organized industrial zone in 2002, this thesis discusses how it is included to this new setting and the outcomes of the process. Lastly it aims to consider the social, political and ecological results of the recent industrialization experience in Turkey.