Kağıthane ilçesindeki kentsel dönüşüm kapsamında sanayi alanlarının dönüşümü konusunda 'Kağıthane Ofispark' projesinin irdelenmesi
The examination of 'Kağıthane Ofispark' project related with transition of industrial areas within the context of urban transformation in kağithane district
- Tez No: 467583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentler, varlık sahnesine geldikleri günden itibaren birçok nedenlerle dönüşmekte ve değişmektedir. Türkiye'de sanayileşme ile birlikte kentlerde meydana gelen aşırı nüfus artışı ve büyüyen sanayi karşısında kentlerin planlı büyümesi daha yavaş olmuştur. Bu kentlerde sanayi alanları ve çevresinin gayrimenkul değeri artış gösterirken, konut alanlarında, kontrolsüz nüfus artışından dolayı meydana gelen gecekondulaşma ve yetersiz alt yapı noksanlıkları yüzünden bu alanların gayrimenkul değeri ise düşük değerlerde kıymet bulmuştur. Kâğıthane İlçesi, Türkiye ve Dünyada sanayi kenti kavramının oluşmasındaki tüm evreleri içinde barındırmıştır. İstanbul'un ekonomik ve sosyo-kültürel ölçeklerde hızlı büyümesi sonucunda sanayi alanlarının kentin merkezinden uzaklaştırılması planlama çalışmaları arasında yer almıştır. İstanbul'un tarihi bir kent olarak varlığını sürdürmesi dışında hızla büyüyen bir finans kent haline gelmiştir. Bu nedenle küresel ekonomi hareketleri İstanbul'da varlık göstermeye başladı. İstanbul'un finans merkezi olarak bilinen Maslak, Büyükdere ticaret aksı, konut tipi ve işlevi açısından dünyadaki örnekleriyle benzerlik taşımaktadır. Hızlı büyüyen ekonomi ile birlikte İstanbul'da Büyükdere finans aksında yer alan arazi fiyatlarının yüksek oluşu ve bu bölgedeki eski yapı stokunun dönüşümünün meydana getirdiği zorluklar sonucunda yatırımcıları yeni yerler aramaya sevk etmiştir. Kâğıthane'deki araziler hem ekonomik açıdan hem de merkezi konum açısından yatırımcılar için uygun bir yer olarak cazip hale gelmiştir. Bu bölgede plan değişiklikleri ile birlikte, öncelikli olarak sanayi alanları ofis işlevi olarak ticaret alanlarına dönüşmüştür. Bu tezde Kâğıthane ilçesinde sanayi alanlarının dönüşümünün ilk örneği olan“Kâğıthane Ofispark”projesinin meydana gelişi ve diğer projelere olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities evolve and change when they prosper. Due to Turkey's industrial development, city populations have increased but has not kept pace with planned development rather focusing on industrial development. Those cities with industries show an increase in estate value on buildings, however due to the lack of housing/population control and increased population had resulted in slums and a lack of infrastructure. Kagithane district accommodates the concept of industrialisation within a city in Turkey. In order to accelerate Istanbul's expansion of economy and socio cultural development it took part in diversion of industries from the city centre. Istanbul became a fast growing financial city beside its historical existence. Hence global economic movement showed its presence in Istanbul. Maslak known as Istanbul's financial centre, Buyukdere trade is similar to other world examples due to a combination of residential and financial functions. Istanbul Buyukdere financial area has pushed investors to look for new development sites due to high costs of land as well as difficulties occurred through the conversion of old building stock. Kagithane's land became suitable to investors due to economical reasons and its central location. In this area priority was given to industrial areas that can be converted to offices. This thesis examined“Kagithane Officepark”as the first example of the conversion project of and its effect on other projects.