Kurtuluş Savaşı'nda İznik cephesi
Iznik front in independence war
- Tez No: 206507
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kurtuluş Savaşında İznik Cephesi'' konulu çalışmamda, Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı Batı Cephesi'nin kuzeyinde bulunan İznik bölgesindeki Kuvayı Milliye örgütlenmesi ve bölgesel tepkilerin nasıl geliştiği, bu örgütlenme içersinde oluşturulan milis güçlerin özellikle Gökbayrak Taburu'nun Yunan 11 nci tümenine karşı bu bölgede cereyan eden muharebelerde düşmana nasıl kayıplar verdirdiği ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan bu eserimizin ilk bölümünde İtilaf devletlerinin Anadolu'yu paylaşma çabaları, Milli Mücadele'ye giden süreçte yaşanan politik ve askeri olaylar, Kurtuluş Savaşı'nın stratejisi, İznik kentinin İşgalci devletler ve Kuvayı Milliye açısından olan önemi ve İznik coğrafi bölgesinin askeri harekata olan etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, Kuvayı Milliye'nin nasıl oluştuğu, ne anlama geldiği ve nelerden oluştuğu, İznik'te düzenli ordu kurulmadan önce kurulan milis güçler, Kuvayı Milliye'den düzenli orduya geçiş, Bursa ve İznik'in Yunanlılar tarafından işgali irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; Düzenli ordu kuruluşuna geçmeden önce İznik bölgesinde faaliyet gösteren Gökbayrak Taburu'nun I ve II nci İnönü Muharebelerindeki faaliyetleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Gökbayrak Taburu'nun Kocaeli Grup Komutanlığı altında teşkilatlanmasıyla Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz'daki mücadelesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
My study subjected `Iznık Front ın Independence War? is about Kuvaı Mıllıye Assosıatıon in Iznık zone, on the North of West front, where Natıonal idependence war is achieved, , and how regioanal reactions are developed, and how militia forces in these assosiations especially Gökbayrak Batallion gave losses to Greece 11th Division during the fights. First chapter of the four chapters of the book discusses partition attempts of the Allied Powers, military and political affairs in the process of Natıonal Battle, the strategy of National War, the importance of Izmır Cıty in terms of occupant states and Kuvai Milliye, the affecta of İznik zone to military oprations. The second chapter mentions about how Kuvai Milliye was formed, the meaning of Kuvaı Milliye, militia forces before arranged army in Iznık, changeover from Kuvai Milliye to arranged army, and the occupation of Bursa city. In the third chapter, the activities of the Gökbayrak Batallion ın the 1st and 2nd İnönü Battles are assessed. The fourth chapter analyses the organisation of Gökbayrak Batallion under the commendership of Kocaeli Group and the fıghting in Sakarya Field and Big Assault