Mütarekeden işgale İzmir'de rumlar
Until accupation from armistice greeks in İzmir
- Tez No: 206508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Rumlar, İzmirin sosyo-ekonomik hayatõnda önemli bir yere sahipti. Rumlar dilleri, dinleri, bayramlarõ, gazeteleri, okullarõ, hayõr kurumlarõ, hastaneleri ve daha sayamadõğõmõz pek çok yönüyle İzmire damgalarõnõ vurmuşlardõ. Megali İdea hedefine ulaşmak için İzmirde örgütlenmeyi de ihmal etmemişlerdi. Büyük bir hõzla silahlanan Rumlar özellikle Salib-i Ahmerden aldõklarõ destekle çete faaliyetlerine hõz vermişlerdi. Diğer taraftan İzmire Yunan gemilerinin gelişini fõrsat bilerek taşkõnlõklar yapmaya, şehirde güvenliği bozmaya başlamõşlardõ. Bunlarõn yanõnda gasp ve hõrsõzlõk gibi suçlara da adlarõ karõşmõştõ. İzmirde güvenlik bu derece bozulmuşken valilik görevi sürekli el değiştirmiş, valilik görevini en başarõlõ şekilde yürüten Nurettin Paşa Rum-Yunan amaçlarõna ters düşen hareketleri sonucunda görevinden alõnmõştõ. İşgale giden yolda Yunanlõlar adõna en büyük yararlõlõğõ gösteren isim, İzmir Metropoliti Hrisostomostu. Hrisostomos Rum halkõna her zaman bir yol gösterici olmuştu. Osmanlõ Devleti ise İzmirde yaşanan olaylardan Türkler sorumluymuş gibi Heyet-i Nasihayõ göndererek halklar arasõnda daha õlõmlõ bir hava yaratmayõ uygun bulmuştu. Paris Barõş Konferansõnda İzmirin işgal kararõ alõnmõş ve Rumlar bu haberi el altõndan almõştõ. Amiral Calthorpeun verdiği notalarõn ardõndan 15 Mayõs 1919 tarihinde İzmir Yunan askerlerince işgal edildi. İşgalden daha kötü olan ise yaşanan insanlõk dõşõ olaylardõ. İşgalin ilk günlerinde Yunan güçleri İzmirde kontrolü sağlamaya çalõşsalar da pek başarõlõ olamadõlar. Ama Türk topraklarõnda ilerleyerek işgal sahalarõnõ genişletmeye başladõlar.
Özet (Çeviri)
The Greeks had an important place in the socio-economical life of İzmir. They had left a mark on İzmir with their language, religion, holidays, papers, schools, charity organizations, hospitals and many other aspects that we cant count. They also hadnt forgotten to organize in İzmir in order to reach their goal of Megali Idea. The Greeks, who armed themselves with great speed, had sped up their guerilla activities, especially with the help they got from the Salib-i Ahmer. On the other hand, making an opportunity out of the arrival of Greek ships into İzmir, they had begun to act unrestrained and violate security in the city. Beside these their names were involved in crimes like usurpation and thievery. While İzmirs security was at stake, the duty of governorship had changed hands constantly, and the most successful governor, Nurettin Pasha, was relieved from duty because of his cations, which were not in consistency with the Greek plans. The name that exhibited the greatest service on behalf of the Greeks on the way to occupation was Hrisostomos, the Metropolitan of İzmir. Hrisostomos had always been a guide for the Greek people. The Ottoman State sent the Heyet-i Nasiha, as if the Turks were responsible for events, in order to create a more temperate air between the people. The occupation of İzmir was decided in the Paris Peace Conference, and the Greeks got this information underhand. After the notes that Admiral Calthrope gave, İzmir was taken in May 15th, 1919 by Greek soldiers. What were worse than the occupation were the inhuman events that took place. In the first days of the occupation, the Greek soldiers tried to maintain control in İzmir, but they werent very successful. They did, on the other hand expand their territory by progressing through Turkish lands.