Başbakanlık Osmanlı arşivi sadaret belgelerinde milli mücadele (ekim1918- nisan 1919)
Internationalisation process of Turkish '' born global'' companies
  1. Tez No: 210666
  2. Yazar: SEDA EL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Avrupa'da sömürgecilik faaliyetlerinin sonucunda başlayan 1.Dünya Savaşı Avrupalı Devletlerin kendi içlerinde gruplaşmalarına neden olmuştur.Savaşın başında Osmanlı Devleti tarafsızlığını ilan etmişti.İngiltere ve Fransa da Osmanlı Devletinin jeopolitik durumu dolayısıyla bunu destekliyordu.Ancak Almanya bu dönemde kendi grubuna yeni devletler katmaya çalışıyordu ve Osmanlı devletinin kendi yanında yer almasını istiyordu.Çünkü Osmanlı kendi yanında savaşa girerse Almanya,İngiltere ve Fransa'nın asker sevkiyatını ve sömürgelerine giden yolları önlemiş olacaktı. Daha sonra Almanya ve Osmanlı devleti arasında yapılan antlaşmalar sonucunda Osmanlı Devleti Almanya ile savaşa girmiş ancak Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu grup savaştan büyük bir yenilgiyle çıkmış ve her bir devletle barış antlaşmaları imzalanmaya başlanmışdı. Bu dönemde.Türklerle de Mondros mütarekesi imzalanmıştır. Mütarekenin imzalanmasından sonra İtilaf Devletleri mütareke şartları esas alınarak Türk topraklarında işgallere başladılar.itilaf devletlerinin bu işgalleri sırasında yer alan bazı azınlık gruplarıda zararlı faaliyetler göstermeye başladı. Azınlıkların Osmanlı Devleti'ne karşı bu zararlı faaliyetleri devleti askeri siyasi ve ekonomik olarak etkilemiştir. Azınlıkların Ege bölgesindeki şehirlerde Ayvalık ve İzmir'de Doğu'da Erzurum ve diğer şehirlerde yapmış oldukları halka karşı zararlı faaliyetleri hem bölge halkının canlarını,mallarını ve namuslarını tehdit etmiş hem de İtilaf Devletleri bu bölgelerde karışıklık çıktığını öne sürerek işgallere başlamışardır.Ayrı azınlıklar bu dönemde Osmanlı Devleti içinde sanayi ve ticareti ellerinde tutan bir zümreyi oluşturuyordu. Ermenilerin ve Rumların bu zararlı faaliyetleri zaten zor durumda olan ülke ekonomisini iyice sıkıntıya sokuyordu. Mütareke'nin akabinde meydana gelen bu gelişmeler Osmanlı devletini güç bir duruma sokmuştu. Balkan savaşlarıyla başlayan savaşlar dönemi ve alınan yenilgiler imzalanan antlaşmalar sonucunda Türk topraklarının yer yer işgali ordunun terhisi ve ekonomik güçlükler zaten zor durumda olan halkın durumunu daha da kötüleştirmiştir.Bundan sonra Türk halkı kendi başının çaresine bakmak zorunda bırakılmıştır. Hem işgalci kuvvetlerin baskıları hem azınlıkların faaliyetlerini hem de Osmanlı hanedanlığının yalnızca kendini düşünen tavırları sonucunda Türk milletinin kendi imkanlarıyla başlattığı Milli Mücadele dönemine girilmiştir.
Özet (Çeviri)
First World War beginning as a result of colonial activities in Europe caused to be grouped the European countries among themselves. At the beginning of the war Otoman State had declared its own impartiality. England and France supported the Ottoman State because of its geopolitical situation. However the Germany was trying to add new states to its own group and was wanting the Ottoman State to be in its group. If Ottoman State entered the war with Germany , it would prevent the transportation of the military force of German, England and France and the ways going on their colonies. Later at the end of the treaties made between Ottoman State and Germany Ottoman State entered the war with Germany but the group of Ottoman State came out with great defeat from war and the peace agreements were signed with each state, Mondros treaty was with Turks. After signing the treaty the Allied Powers considering the conditions of the treaty they began to occupy on the Turkish lands. During the occupation of the Allied Powers some of the minorities group in the Otoman State began to show the harmful activities. These harmful activities of the minorities against Ottoman State affected state very much as military, political and economical. In the cities of Eagean Region, in Ayvalık, Izmir, in the east Erzurum and in the other cities the harmful activities which they made against the people both treated the life, goods, honors and the Allied Powers using an excuse that there are disorders in these regions because of this they began the occupations. On the other hand in the Ottoman State the minorities were forming a group which had the commerce and the industry in their hands. The harmful activities of the Armenians and the Greeks of Turkish citizenship were annoying the economy of the country completely. These developments happened immediately after treaty put the Ottoman State in a difficult situation. The wars period beginnig with Balkan wars and the defeats taken and at the end of the treaties signed, occupation the Turkish lands here and there, discharging of the army and the economical difficulties made the situations of the people worse and worse.After this Turkish people had to find the solutions of their problems by itself. Both the presses of occupation forces, minorities activities and at the end of the attitudes thought only itself of the Ottoman Dynasty. It was entered into the period of struggle beginning only with Turkish people possibilites.