Atatürk döneminde Türkiye'nin nüfus politikası
The population policy of Turkey in Atatürk era
- Tez No: 206530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan Türk stiklalMücadelesi sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin karşısında bulunan en önemlisorunlardan biri olan, Anadolu'da Türk nüfusun azalışı ve bu durum karşısında alınanönlemlerden oluşan nüfus politikasını içermektedir.Türk nüfusunun azalışını önleme konusunda devletin uygulamış olduğu nüfuspolitikasının başlıca iki ayağı bulunmaktadır. Birinci ayağını, doğumları arttırmak, ölümleriazaltmak ve dışardan göçü teşvik etmek olarak sınıflandırabiliriz. Doğumları arttırmapolitikası içersinde yasaklayıcı ve özendirici olmak üzere iki alan bulunmaktadır. Ölümleriazaltma politikasının temelini sağlık ve sosyal hayatı iyileştirme teşkil eder. Salgınhastalıklarla mücadele de önemli bir mücadele alanıdır. Dışardan vatandaş getirme politikasıiçersindeyse, gelen göçmenlerin yeni hayatlarına adaptasyonlarını sağlamak ve onları iskânetmek temel mücadele alanıdır. Nüfusu arttırma mücadelesinde, devlet gerektiğinde yasaldüzenlemeler yapmak, kurumlar oluşturmak, halkı bilinçlendirmek yollarına başvurmuştur.Nüfus politikasının ikinci ayağını ise nüfusun nitelik ve nicelik olarak belirlenmesiteşkil eder. 1926 yılında Devlet statistik Enstitüsü'nün kurulması ve 1927 ve 1935 nüfussayımları, nüfusun nitelik ve nicelik olarak irdelenmesinde önemli adımların başında gelir.Bu çalışma, 1923-1938 tarihleri arasında, yukarıda çerçevesini çizdiğimiz nüfuspolitikasının tüm yönleriyle incelenmesini temel almak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the decreasing of Turkish population which was one of the mostimportant questions that Republic of Turkey faced after the Turkish Liberation Warsucceeded under Mustafa Kemal?s leadership and the population policy consists ofmeasurement taken to prevent the population from decreasing.The population policy implemented by the government about the diminishing ofTurkish population has two main branches. We can classify that its first branch seeks toincrease birth rates, decrease death rates and encourage immigration from out of the country.The policy of increasing births includes two main fields which is prohibitive and incentive.The main goal in decreasing death rates is to make health conditions and social life better. Thestruggle with epidemic deceases is also another noteworthy field. When it comes to bringingcitizens from out of the country, the main effort is to help them to get used to their new lifeand settle. Contestation in increasing population, government incase necessity made legalregulations, established new institutions and made people conscious of the situation.The second branch of the population policy is to determine quality and quantity of thepopulation. The establishment of State Statistic Institution in 1926 and census 1927 and 1935are important developments examining the population both quality and quantity.This thesis, in between 1923-38, aims at examining the population policy with allaspects we draw attention above and consist of three main chapters.