Arnavutluğun Türkiye ve komşu devletler üzerindeki stratejik yaklaşımları
Strategic approaches of Albania to Turkey and neighboard countries.
- Tez No: 210685
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalısmada, Balkanların anahtar ülkesi Arnavutluk'un Türkiye ve komsu ülkeler ile iliskileri tarihsel süreç içerisinde ele alınarak, Arnavutlugun komsularıyla iliskilerinde günümüzde iyice gün yüzüne çıkan ?Balkanlarda Arnavut sorunu?nun ne kadar etkili oldugu tespit edilmeye çalısılmıstır.Tez sekiz bölümden olusmaktadır. Arnavutların tarih sahnesine çıkıslarından günümüze kadar geçen süre birinci bölümde verilmistir. kinci bölümde Arnavutluk Yunanistan, üçüncü bölümde Arnavutluk Makedonya, dördüncü bölümde Arnavutluk Karadag, besinci bölümde Arnavutluk Kosova, yedinci bölümde Arnavutluk Türkiye iliskileri ile altıncı bölümde talya'da yasayan Arnavut nüfus ele alınmıstır. Son olarak sekizinci bölümde Balkanlarda etnik Arnavut sorununa dikkat çekilerek sorunun temelleri ortaya konmaya çalısılarak, Balkan jeopolitiginde Arnavut nüfus degerlendirilmistir. Türkiye-Arnavutluk iliskileri, tarihi süreç içinde siyasi, ticari ve askeri perspektifle ele alınmıstır. Türkiye'nin Balkan politikasının mihenk taslarından olan Arnavutluk île Milli Mücadele döneminde baslayan siyasi iliskiler, Kral Zogo ve Atatürk Dönemi, II. Dünya Savası ve Enver Hoca sonrası ile Yakın Dönem iliskileri çerçevesinde incelenmistir. Çalısma sırasında genis bir kaynak taraması yapılmıstır. Kütüphanelerin yanı sıra yazılı ve sözlü basın, Internet ve bu konuda çalısmıs kisilerden yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations of Albania, the key country of the Balkans, with her neighboring countries and Turkey have been explored in the framework of her historical process and it has been tried to determine how ?the Albanian problem in the Balkans?, which becomes considerable in today?s world, affects Albania in relations with her neighbors. The thesis is consisting of 8 sections. In the first section, the time process elapsed so far from the emergence of Albania in the historical scene has taken place. The relations between Albania and Greece have taken place in the second section. The third section comprises the relations of Albania with Macedonia, the fourth section comprises the relations with Montenegro and the fifth section comprises the relations with Turkey. In the sixth section the Albanian people living in Italy has been studied. Finally, in the eighth section, by putting emphasis on the problem of ethnic Albanian people in the Balkans and the basic motives of that problem, Albanian population in the Balkan geopolitics has been evaluated. The relations between Turkey and Albania have been handled in political, commercial and military perspectives. The political relations of Turkey with Albania starting at the Turkish War of Independence, which is the milestone of Turkey?s Balkans policy, have been explored for the terms of King Zogo, Atatürk, World War II, post Enver Hoxha term and recent past term. During this study, many sources are used in addition to libraries, media, internet pages and experts.