Türk modernleşmesi ve Türk solu: Kadro hareketi örneği
Turkish modernization and left: The case of kadro movement
- Tez No: 206595
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ANZAVUR DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
iiiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTÜRK MODERNLEŞMES VE TÜRK SOLU: KADRO HAREKET ÖRNEĞlteriş YILDIRIMSosyoloji Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüAğustos 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aznavur DEM RPOLATBu çalışma, Türk solunun Türk modernleşmesi hakkındaki yaklaşımınıdeğerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türk modernleşmesinin tarihsel arka planıincelendikten sonra, tarihsel bir perspektifte, Türk Solunun modernleşme problemineyaklaşımı ele alınmıştır. Bu çerçevede, ulusal solla birlikte enternasyonal-liberal solunmodernleşme ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel konusu Kadrohareketi ve onun Türk modernleşmesi ile ilgili yaklaşımıdır. Bu çalışmada, bir grupaydının, kısa bir yayın hayatı döneminde, ulusal anlayış çerçevesinde milli bir ekonomiideolojisi yaratmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTURKISH MODERNIZATION AND TURKISH LEFT:THE CASE OF KADRO MOVEMENTlteriş YILDIRIMDepartment of SociologyThe University of Afyonkarahisar Kocatepe, The Institute of Social SciencesAugust 2007Advisor:Associated Prof. Dr Anzavur DemirpolatThis study, aims to evaluate Turkish left?s approaches regarding to Turkishmodernization. After scrutinizing the historical background of Turkish modernization,Turkish left?s approaches about the problem of Modernization was evaluated within ahistorical perspective. In this context, together with nationalist left, the international-liberal left?s views in regard to modernization were evaluated. The main concern of thisstudy is the Kadro movement and it?s approaches to Turkish modernization. In thisstudy, it is notified that a group of intellectuals, during the their short publication life,have aimed to create a national ideology of economy within the contours of nationalideology.