Çifteler ilçesinin coğrafi etüdü
Geographic research of çifteler town
  1. Tez No: 206594
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETÇ FTELER LÇES 'N N COĞRAF ETÜDÜHüseyin ŞAHBAZCoğrafya Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüAğustos 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan KARAAraştırma alanı Çifteler lçesi'nin idari sınırlarını kapsamaktadır. Bu sınırlar coğrafiaçıdan, ç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya Bölümü'nde, idari açıdan ise Eskişehir ilisınırları içerisindedir. lçenin yüzölçümü 820 km² olup bu alan üzerinde 2007 yılı itibariyleyerleşim olarak bir ilçe merkezi ve 22 köy bulunmaktadır.Saha tabiû ve beşeri ortam özelikleri bakımından çeşitlilik arz etmektedir. Bu nedenleçalışma Çifteler lçesini coğrafi metodolojiye göre araştırarak ilçenin tanıtımını yapmak,mevcut durumu, sorunları yerinde tespit etmek ve sonuçta alınması gereken önlemleribelirlemek amacıyla yapılmıştır.2000 yılı nüfus sayımına göre 18.545 kişinin yaşamakta olduğu Çifteler lçesi XIX veXX. yüzyıllarda çeşitli ülkelerden yapılan Türk göçleriyle büyük nüfus artışına sahneolmuştur. Bu durum sahada farklı kültürlerin birbirinden etkilenmesine ve bir kültür sentezioluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu durum beşeri coğrafya açısından da incelenmeye değer birdurum ortaya çıkarmıştır.XX. yüzyılın başında dış göçlerle nüfusu hızla artan ve 1965'te en yüksek nüfusa ulaşanilçe, günümüzde ülkemizin temel problemlerinden biri olan büyük merkezlere göç olgusuylakarşı karşıyadır. Bu nedenle ilçenin kırsal kesiminden ilçe merkezine ve büyük kentlere doğruhızlı bir göç vardır. Bu çalışmayı yapmamızın bir nedeni de lokal ölçüde bu durumuirdelemektir.Bu çalışma; ? lçenin Doğal Çevre Özellikleri, Beşeri Çevre Özellikleri ve EkonomikCoğrafya Özellikleri? olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Karşılaşılan sorunlar vealınması gereken önlemlere ise sonuç kısmında değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESIS SUMMARYGEOGRAPH C RESEARCH OF Ç FTELER TOWNHüseyin ŞAHBAZThe Department of GeographyAfyonkarahisar Kocatepe University The Institute of Social SciencesAugust 2007Adviser: Yrd. Doç. Dr. Hasan KARAThis research includes the administrative boundaries of Çifteler. Theseboundaries are in Yukarı Sakarya part of ç Anadolu Region as to georaphy, however,these boundaries are in Eskişehir as to administrative. The are of Çifteler is 820 km² and itcontains one city center and 22 villages, in 2007.This area have variety of natuural and human properties. So, the aims of thisresearch are to introduce the Çifteler and to know the situation and the problems and tohave the solutions as a geographical methodology.In Çifteler the population is 18.545 as a research of 2000. The population ofÇifteler increased, because of the Turkish immigrationin XIX and XX century, fort hisreason different cultures have effected each other and cultural variety have occured here.This situation must be searched as human geography, this is also the aim of this research.The population increased rapidly because of the immigration at the begining ofthe XX century and the population was maximum in 1965. Nowadays, Çifteler has aproblem like most of the cities in Turkey, immigration to big centers. So, there is a bigimmigration from villages to city centers and to metropolises. The other aim of thisresearch is to search this situation in this limited area.This research has three parts, Natural Environment Properties, HumanEnvironment Properties and Economic Geography Properties of Çifteler. In theconclusion, I mentioned about the problems and precautions , then I completed theresearch.