Kamu mali yönetiminde hesap verme sorumluluğu ve iç denetim
Accountability and internal auditing in public finance management
  1. Tez No: 206596
  2. Yazar: İSMAİL CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
iiiÖZETKAMU MALİ YÖNETİMİNDE HESAP VERME SORUMLULUĞU VEİÇ DENETİMİsmail CİĞERCİMaliye Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüMayıs 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Harun CANSIZBu çalışmada, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunuçerçevesinde hesap verme sorumluluğu ve iç denetim incelenmiştir. Yapılan çalışmadahesap verebilirlik ve iç denetimin Türk Kamu Mali Yönetiminde etkin olup olmadığınınaraştırılması amaçlanmıştır. Bunun için geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Yapılanliteratür taraması sonucunda kamu mali yönetiminde hesap verme sorumluluğu ve içdenetim kavramlarının tam anlamıyla henüz etkin bir mekanizma olmadıkları sonucunaulaşılmıştır. Ayrıca hesap verebilirlik kavramı ile iç denetim kavramının birbiri ileyakından ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki kavram içinde öncelikli olan,hesap verecek personelin ya da iç denetçinin yeterli eğitim bilgisine sahip olmasıgerektiğidir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTACCOUNTABILITY AND INTERNAL AUDITING IN PUBLIC FINANCEMANAGEMENTİsmail CİĞERCİDepartment of Public FinanceAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesAugust 2007Advisor: Asistant Professor Dr. Harun CANSIZThis study examines accountability and internal auditing within the frameworkof the Turkish Public Finance Management and Control Law (5018). This study tries toinvestigate whether accountability and internal auditing are effective in the TurkishPublic Finance Management system. The literature review indicates that the concepts ofaccountability and internal auditing are not functional as it ought to be yet in Turkey.The findings show that there is a relationship between accountability and internalauditing. The priority for two concepts is the staff those accountable and internalauditors should have enough training and knowledge.