Türk mobilya sektörünün rekabet gücü üzerine bir araştırma
A research over the competition power of the Turkish furniture sector
  1. Tez No: 206598
  2. Yazar: KORAY GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk mobilya sektörünün uluslararası pazarlardaki rekabetgücünü araştırmaktır. Türk mobilya sektöründeki rekabet olgusu, kaynakları ve sektörünperformansının sürekliliği, sektörün ulusal ekonomideki önemi, oluşturduğu istihdam veihracattaki payı nedeni ile araştırmaya değer olarak görülmüştür. Sektör üç aşamalıolarak araştırmaya konu edilmiştir:Birinci aşamada, ulusal ve uluslararası ihracat ve ithalat verileri kullanılarakçeşitli indeksler ile sektörün uluslararası pazarlardaki rekabet gücü belirlenmeyeçalışılmıştır. kinci aşamada belirlenen rekabet gücünün dayanakları Porter'ıngeliştirdiği elmas modeli ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü aşamada ise, anketyöntemi ile sektörde yönetici konumunda olan insanlardan sektörün avantaj kaynakları,sorunları ve geleceğine ilişkin görüşleri alınarak rekabet gücü değerlendirilmiştir.Uluslararası pazarlardaki performansa bağlı olarak 2001-2004 döneminde Türkmobilya sektörü için hesaplanan endeks değerleri 1'in altında ve 2005-2006 dönemiiçinde 1'in üzerindedir. 1'in altındaki endeks değerleri göstermektedir ki 2001-2004arasında Türk mobilya sektörü uluslararası rekabette dezavantaja sahiptir. Endeksdeğerlerinin 2005-2006 dönemi için 1'in üzerinde olması göstermektedir ki Türkmobilya sektörü uluslar arası pazarlarda rekabetçi üstünlüğe sahiptir. Bununla birliktebir trend olarak değerlendirildiğinde, Türk mobilya sektörünün 2001'den bu yanasürekli olarak artan bir rekabet gücü gösterdiği söylenebilir.Bu başarının arkasındaki nedenlere Porter'ın elmas modeli çerçevesindebakıldığında, ulusal pazarda artan talep ve talebin giderek daha fazla sofistike olması,nitelikli iş gücü ve firmaların dışa açılma stratejileri olduğu söylenebilir. Yöneticilerüzerinde yapılan anket çalışmasında da elmas modeli ile yapılan analizde varılanbulguları destekleyici sonuçlar bulunmuştur.Yapılan indeks çalışmaları, elmas modeli analizi ve yönetici görüşlerinindeğerlendirilmesi sonucunda, Türk mobilya sektörünün artan küresel rekabete rağmenrekabetçi konumunun zaman içerisinde güçlendiği gözlemlenmiştir. Ancak sektörünrekabet gücünü geliştirmek ve kalıcı kılabilmek için bundan sonra üretim odaklı vemaliyet kontrolü yerine Ar-Ge, tasarım ve pazarlama gibi daha ileri rekabet unsurlarıüzerine yoğunlaşmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at exploring the international competition power ofTurkish furniture industry. The concept of competition among Turkish furnitureindustry, resources and sustainability of the performance are thought to worth to beresearched because of the importance of the industry among the national economy, thelevel of employment created by the industry and the share of the industry amongexports. The sector has been searched in three stages.In the first stage, the competition power of the sector has been tried to bedetermined using the various indices about national and international export and importdata. In the second stage, the sources of the competition power which is determined inthe first stage has been tried to be analyzed with the Porter?s Dimond Model. In the laststage, the competition power has been evaluated with a survey result which collects thepeople?s opinions who have management positions among the sector about advantages,problems of the sector, and their expectations for the future of the sector.The calculated index values of Turkish furniture sector for the period 2001-2004 are succesively under 1 and over 1 for the period 2005-2006, depending on theperformance in the international markets. The index values under 1 show that Turkishfurniture sector has disadvantage in the international competition between 2001-2004.The index values being over 1 for the period 2005-2006 shows that Turkish furnituresector has got the competitive advantage in the international markets.However it can be said that the Turkish furniture sector has increasingly showedcompetitive advantage since 2001, as it is evaluated as a trend. It can be said thatincreasing demand in the national market and getting more sophisticated demand,qualified labor force and the foreign market oriented strategies of the firms are thereasons behind this succes in the perspective of the Porter?s Diamond Model. Thesupporting results have been found in the survey conducted with the managers as theresults reached in the analysis of the Porter?s Dimond Model.It has been concluded that Turkish furniture sector has been strengthened itscompetitive position in the global competitive markets in which competition is gradualyincreasing through the evaluation of conducted index study, Porter?s Diamond Modelanalyze and the survey about managers? opinions. But, it is necessary to concenrate onthe advanced competitive factors such as R&D, design, and marketing instead ofproduction focused and cost controlled production to improve the competitive power ofthe sector and sustain it.