Türkiye'de vergi suç ve cezalarının algılanması üzerine ampirik bir çalışma
An empirical analysis concerning the perception of tax crimes and punishments in Turkey
  1. Tez No: 206599
  2. Yazar: MEHMET HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Law, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vergi uyumuna etki eden unsurlardan bir tanesi de mükelleflerin vergi suç vecezalarını algılayış biçimleridir. Mükelleflerin hem kendi iç dinamiklerinin, psikolojikdurumlarının hem de toplumla olan ilişkilerinin vergiye karşı olan duruşa etki ettiğiaçıktır. Vergi Usul Kanununda suç sayılan fiillere ve bu fiiller işlendikten sonrauygulanacak yaptırımlara mükellefler tarafından nasıl bir anlam yüklendiğinin ortayaçıkarılması da, vergi ceza sistemine olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda vergicezalarının mükellef üzerinde nasıl bir etki yarattığı, mükellefin cezayı algılamasına etkieden faktörler, vergi kaçıranlara karşı gösterdiği tepki, yaptırımların terbiye ediciliğigibi meseleler son derece önem kazanmaktadır.Tüm bu bilgiler göz önüne alınarak çalışmanın birinci bölümünde vergi suçu,cezası ve algılama kavramları hakkında bilgiler verilmiştir. kinci bölümde, vergi suç vecezalarının algılanmasından ne kastedildiği, algılamaya etki eden çeşitli faktörlerhakkında açıklamalar yapılmıştır. Son bölümde ise, Uşak ili içerisindeki vergimükelleflerinin vergi suç ve cezalarını nasıl algıladıkları, çeşitli sorularla veönermelerle alan çalışması yapılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main elements affecting tax congruity is that how tax payers perceivetax crimes and punishments. It is obvious that both physiological conditions andrelations with the society of taxpayers affect the position taken towards tax. Revealingwhat kind of meanings are being given by taxpayers to the actions which are set forth ascrimes under Tax Procedure Code and to the sanctions which will be implementedsubsequent to such actions will contribute to the tax penal system. Accordingly, issuessuch as, what kind of an impact to the tax payer is being created by the tax penaljudgements, factors affecting tax payers? perception of the punishment, reaction shownby tax payers against tax evaders and deterrent nature of the sanctions are in greatimportance.In the light of the foregoing, information is provided for the terms: tax crime,punishment and perception in the first chapter of this work. In the second chapter,explanations on what is meant by and factors affecting the perception of tax crimes andpunishments is given. In the final Chapter, how tax payers in Usak Province perceivetax crimes and punishments has been revealed by a field study which includes varioussuggestions and questions.