Harf inkılabı ve Balıkesir basınına yansımaları
Reform of the script and its reflections on Balikesir press
  1. Tez No: 206619
  2. Yazar: SELMA TUZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYIŞIĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Atatürk inkılapları içerisinde, harf inkılabı etkisi en fazla ve devamlıolanlarındandır. Bütün önemli olaylar gibi harf inkılabı da bir çok açıdanTürk toplumunu etkilemiştir. Türk toplumunun başta dilini ve kültürünüetkileyen böyle bir yeniliğin gerçek önderi ve mimarı ise Atatürk idi. Atatürkyıllarca düşündükten sonra harf inkılabı için en uygun zamanı seçerekharekete geçmiştir. Türk halkının da yoğun bir şekilde Atatürk'üdesteklemesiyle harf inkılabı kısa sürede başarıya ulaşmıştır.Türkiye basını, Türk toplumunu derinden etkileyen böyle bir inkılâbıyakından takip ediyor ve büyük ölçüde destekliyordu. Yeni Türk harflerininyasallaşmasından kısa bir süre sonra gazeteler basımlarını yeni harflerleyapmaya başladılar. Böylece halkın yeni harfleri öğrenmesi kolaylaşıyordu.Balıkesir basını için de durum farklı değildi. İl, ilçe ve köylerdeki gelişmeleryakından takip ediliyor ve halka bildiriliyordu. Bu çalışmada Balıkesirhalkının yeni Türk harflerine olan ilgisini gösteren çarpıcı bilgiler yeralmaktadır. Bu bilgiler aynı zamanda Türk halkının yeni harflere gösterdiğibüyük coşkuyu, ilgiyi ve heyecanı yansıtması açısından önemlidir.Anahtar Kelimeler : Harf İnkılabı, Balıkesir Basını
Özet (Çeviri)
Within Atatürk?s reforms, reform of the script is the most effectiveand the most lasting one. Like all of the important events, reform of thescript affected Turkish community in several ways. The real leader and thereal architect of this kind of reform which affected, at first, the language ofthe community and then its culture, was Atatürk. After thinking over foryears, Atatürk made a move on choosing the most appropriatetime forreform of the script. Together with the intensive support of Turkish peoplefor Atatürk, reform of the script hit the big time in a short time.Turkey press was following this kind of reform, which affected theTurkish community deeply, closely and was supporting it to a large extent.After a short time of new Turkish alphabet?s becoming legal, newspapersstarted to print with the new letters (of the alphabet). Thus people?s learningof new letters was becoming easier. For Balikesir press , the situation was notdifferent. Developments in provinces, counties and villages werw beingfollowed closely, and community was being informed. In this study, there isstriking information which is showing Balıkesir people?s concern with newTurkish letters. This information is important from the point of that itreflects us Turkish people?s great enthusiasm, concern and excitement abolutnew letters at the same time.Key Works: Reform of the script, Balıkesir press