Harf inkılâbı ve millet mektepleri Adana örneği(1928-1935)
Letter revolution and national schools example of Adana(1928-1935)
  1. Tez No: 730824
  2. Yazar: ZEYNEP ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAVKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Arap harflerinin değiştirilmesi konusu Tanzimat döneminde başlamış olup, Cumhuriyet devrinde de devam etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ettikten sonra Türkiye'yi daha ileri medeniyetler seviyesine getirebilmek maksadıyla birçok inkılâp hareketi gerçekleştirmiştir. Muasırlaşmak maksadıyla yapılan inkılap hareketlerinin bir tanesi de 1 Kasım 1928 yılında gerçekleştirilen Arap alfabesinin yerine Latin alfabesinin tercih edilmesidir. Arap harflerinin öğrenilmesinin zor olması, kültür bütünlüğünün yasaklanması, okuyup yazmanın daha kolay bir hale getirilmek istenmesi, modern ve akılcı bir dilin kullanılmak istenmesi, yeni bir düzenin kurulmak istenmesi gibi sebeplerden dolayı yeni harflerin öğretilmesi için halka kurslar açılmaya başlamıştır. 1 Ocak 1929 yılından itibaren Millet Mekteplerinin açılması ile beraber harfler mekteplerde öğretilmeye başlanmıştır. Ülkenin birçok şehrinde olduğu gibi Adana il, ilçe ve köylerinde de kadın erkek, yaşlı genç ayırt etmeksizin açılan A ve B dershanelerinde yeni harfleri tanıyarak imtihanlar sonucunda Millet Mektebi belgeleri almışlardır. Millet Mekteplerinin açılması ile beraber okuryazar oranı giderek artmıştır fakat 1935 yılına gelindiğinde mekteplerin özelliğini kaybetmesiyle beraber yeni eğitim inkılâpları uygulanmaya başlamıştır. Tezimizin amacı, tarihçiler ve araştırmacılar tarafından genel ve yerel anlamda çeşitli sahalarda araştırılan Millet Mektepleri konusunda genel olarak yapılan araştırmaların yanında, Adana Millet Mektebi kuruluşu ve faaliyetlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The issue of changing Arabic letters began in the Tanzimat period and continued during the Republican era. Mustafa Kemal Ataturk after declaring the Republic of Turkey has carried out many reforms in order to bring movement to the more advanced civilizations. One of the reform movement made with the aim of modarnization is the preference of the Latin alphabet instead of the Arabic alphabet, which was carried out on November 1, 1928. Courses have started to be opened to the public to teach new letters due to reasons such as difficult to learn Arabic letters, prohibition of cultural integrity, making it easier to read and write, the use of a modern and rational language, and the establishment of a new order. As of January 1, from 1929, with the opening of Millet Schools, letters were taught in schools. As in many cities of the country, they recognized the new letters in the A and B classrooms opened in Adana provinces, districts and villages, regardless of women, man, old and young, and received the National School certificates as a result of the exam. With the opening of the Nation Schools, the literacy rate gradually increased, but by 1935, after the schools lost their characteristics, new educational reforms started to be implemented. The aim of our thesis is to reveal the Adana National School establishment and its activities, in addition to the general researches on the National Schools which have been researched by historians and researchers in various fields in general and locally.