Toplumsal değer ve normlar açısından kan davaları, Diyarbakır-Bismil örneği
Vendettas happening, Diyarbakır-Bismil research model
  1. Tez No: 206657
  2. Yazar: LEVENT AÇIL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IIÖZETBu araştırma, değer ve normlar açısından kan davaları olaylarıüzerine bir giriş olarak düşünülebilir.Araştırmanın amacı toplumumuzda görülen kan davalarınınsebeplerini Bismil örneği çerçevesinde ortaya çıkarmaktır.Araştırma alanında sınırlı sayıdaki vakalardan genelleme yapılmışve bu olaylar sonucunda meydana gelen husumetlerin sebeplerininneler olduğu üzerinde durulmuştur.Araştırmanın birinci bölümünde yönteme ilgili kısa bilgilere yerverilmiştir. kinci bölümde ise kan davası kavramının anlam yelpazesiincelenerek toplumsal norm ve değerlerin önemi belirtilmiş olup bu türolaylarda belirleyici olabilen toplum yapısının Dünya ve Türkiye'dekiyansımaları ve kan davaları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.Araştırmayla ilgili olarak insanları kan davalarına götüren toplumsalnormların ana problemlerle bağıntılı olan diğer alt problemlerine yerverilmiştir. Üçüncü bölümde ise farklılık bağlamında yöresel özellikleraçıklanmış olup, alan araştırmasının olduğu bölgede insanları kandavalarına götüren sebepler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IIIABSTRACTIn this research could be entered study on vendettas happening.The aim of the study is to find out the main causes widely-occuringvendettas in that specific area, Bismil.A generalization was made by considering Bismil resarch modelexamples where the subject often comes out in the end of the limitednumber of cases attained. Morever, the main reasons making peopleto commit murders were highlighted.In the first part of this research, the shortly knowledge was givenabout following method. In the second part, the concept of thevendetta was investigated as a meaning, the importance of the socialnorms and values were pointed out, the effects of the fabric of societyon vendettas on World and Turkey were evaluated. The mainproblems of the social norms drawing to the vendettas wereexplained with related to the other secondry problem. In the third part,local characteristics were explained in terms of variation and thecurrent opinions on vendettas were inspected.