Avrupa topluluklarından Avrupa Birliğine geçiş sürecinde Avrupa Birliği Anayasası ve Federalizm
The costitution of the European Union & Federalism at the point of transition to the Europan Union from the Europan communities
  1. Tez No: 206692
  2. Yazar: KADİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETYirminci Yüzyılda, Avrupa'yı kan ve ateşe boğan, tüm dünyayı etkileyenve milyonlarca insanın ölümüne neden olan iki Dünya savaşının yarattığıolumsuzlukların sonucunda, bir daha benzer felaketleri yaşamamak için oluş-turulması düşünülen Avrupa Birliği, kayda değer bir ilerleme göstererek dev-letleşme aşamasına gelmiştir.Ocak 2005'te kabul edilen Avrupa Birliği Anayasası ile, 50 yıllık bir serü-vende, son aşama olmamakla birlikte, önemli bir dönüm noktasına gelinmiş-tir. AB'nin başarısı, bundan sonraki benzer girişimler için bir olumlu örnek,başarısızlığı ise, uzun sürecek bir karmaşanın başlangıç noktası olmayaadaydır.Bir ?Medeniyet Projesi? olarak lanse edilen Avrupa Birliği girişimi, bulundu-ğu nokta itibarıyla, sancılı bir dönemden geçmektedir. Bu aşamadan itibaren,Avrupa Birliği üyesi devletler, bugüne kadar Birlik'ten elde ettikleri ile bu aşa-madan sonra, daha yüksek insanlık ideallerine ulaşmak için, vazgeçmelerigereken değerlerin muhasebesini yapmaktadırlar.Çalışmanın birinci bölümünde; Avrupa Birliği'nin tarihsel temelleri ile, Birli-ğin temelini oluşturan topluluklardan bugüne kadar geçilen aşamalar özetle-nerek, Avrupa Birliği'nin hangi koşullar altında, hangi amaçlarla kurulduğu vebugüne kadar hangi aşamalardan geçtiği incelenmiştir.kinci bölümde; üye devletlerin onayına sunulan AB Anayasası ile getiril-mek istenen yapılanma incelenerek, AB Anayasası'nın ne ölçüde devletleş-me esasları getirdiği anlaşılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde; gelinen aşamada, oluşturulmaya çalışılan devlet biçimiolarak düşünülen Federalizm incelenmiş, mevcut federal uygulamalardanbazı örnekler verilmiş ve AB Anayasası ile getirilmek istenen sistemin federalbir sistem olup olmadığı irdelenmiştir.Dördüncü bölümde; AB Anayasası ile getirilmek istenen kurumsal yapı de-ğerlendirilerek devletleşme esasları irdelenmiş, AB'nin ulaşmak istediği hedefkonusu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise; gelinen aşamada, AB'nin oluşturmaya çalıştığı sis-temin mevcut uygulamalardan farklı olduğu, değişen ve gelişen durumlaragöre AB'nin, geriye dönmemek üzere, kendine özgü bir yapı oluşturarak yolu-na devam edeceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the 20th century , the EU, which was established to prevent disasters as two world wars,that effected whole world and caused millions of human death and strangled the Europe in blood andfire, has had a great progress and has come to the rank of becoming a state.With the EU Constitution, accepted in january 2005, in a 50 years long adventure, a turningpoint is reached, but not the last rank. The success of the EU will be a positive example for futuresimilar attempts, otherwise, the failure will may be a starting point of a long term confusion.Launching as a ?Civilisation Project?, the EU is passing through a painful term. By this grade,the member governments of EU are evaluating the profits that they had from the EU until today andvalues that they have to give up for reaching higher ideals of humanity.In the first chapter; by summarizing the phases which was passed from the communitiesconstructed the base of union through today; it is investigated in which conditions, in which purposesthe EU was established and the EU has passed through.In the second chapter; the construction which wanted to bring with, the EU constituton submitto approval of member countries, is inquired in order to try to figure out the size of govermentalessential, which are brougt by the EU.In the third chapter; federalism, which is thought to be the form of state, is inspected, someexamples are given of present applications and it is investigated whether the EU constution anddesired system are same or not.In the fourth Section, The organization structure, which is posed by the EU constitution, isevaluated and the governmental fundamentals are investigated.And in conclusion; it is emphasised that in the present position, the EU?s system is differentfrom other applications, and according to changing and improving situations, the EU will continue inhis way forming an original construction without turning backward.