Avrupa Birliği genişleme sürecinde Avrupa Birliği- Türkiye ilişkileri
European Union and Turkey's dealings during European Union enlargement process
  1. Tez No: 206693
  2. Yazar: DEVRİM YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EZELİ AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZETAvrupa Birliği, uzun süren dinsel, politik çatışmaların sonucunda, ortak değerleredayalı bir barış projesi olarak belirir.Türkiye, yaklaşık 40 yıldır çağdaşlaşma hedefinde önemli bir toplumsal dönüşümprojesi olarak gördüğü AB'nin üyesi olmak istiyor.1950'lerden başlayarak Avrupa'nın hemen hemen bütün siyasi, ekonomik ve askerikurumlarında yeralan Türkiye, birliğin kriterleri konusunda son yıllarda önemli adımlar attı.Tez, Avrupa Birliği'nin tüm genişleme süreçleri, nedenleri ve sonuçlarıyla inceliyor.Çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci, başından bugüne kadar tümdetaylarıyla, Zirve kararları ışığında irdeleniyor.Bu uzun ve zorlu süreçte, önemli aşamalar kaydeden Türkiye'nin önünde yine bir bukadar zorlu geçecek olan müzakereler duruyor.Türkiye-AB ilişkileri uzun ve sancılı dönemler geçirdi, ilişkiler uluslararasıkonjonktüre göre değişen bir yapı sergiledi süreç içinde.Uluslararası konjonktürün Türk politikacılar tarafından takip edilmesi ve bunauygun stratejiler belirlenmesi bundan sonra daha da fazla önem taşıyor.Bugün, Avrupa Birliği, Türkiye'yi birliğe kabul ederek bir Hristiyan Kulübüolmadığını ispatlama şansına sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEuropean Union, occurs a peace project, which depends on common meaning, at theend of long politic and religious clashes.Turkey, approximately forty years, wants to be a member of European Union, thatsights a communal and social project about contemporary target.From the beginning of 1950's, Turkey lies all of Europe's economic, politic andmilitary associations. Turkey, stepped important modifications to adapt about EuropeanUnion's criterions along last years.In this thesis, European Union's all enlargement processes observed with all reasonsand conclusions. Turkey's process about the membership of European Union, from thebeginning to today, examined with all detail, about European Councils decisions.During this long and hard process, Turkey achieved important stages. Now,negotiations stands on Turkey's future, which will be as hard as the past.Turkey and European Union's dealings transmit long and forceful periods. Dealingsdisplayed erratic constitution in the process deal with international conjuncture.Now it is more important than the past, Turkish politician must follow internationalconjuncture and predicate acceptable and favorable strategies.Today, European Union has a luck to proof that Union is not a Christian Club.